V Nemecku našli vírus H5N1 už aj pri mŕtvej mačke. Ide o prvý prípad, keď sa v Európe nakazil aj cicavec. FOTO - AP |
ako vtáky. Nález oznámil Veterinárny ústav Friedricha Löfflera v Berlíne.
Mŕtva mačka sa pravdepodobne nakazila, keď chytila a zožrala chorého vtáka. Podľa agentúry Reuters pokračujú ďalšie testy, aby sa zistilo, či ide o prudko nebezpečný variant vírusu, ktorý zabil vyše 90 ľudí v Turecku a ďalších ázijských krajinách.
Ostrov Rujana v Baltskom mori je frekventovanou základňou sťahovavých vtákov, doteraz tu potvrdili vyše 100 prípadov vtáčej chrípky. Vírus väčšinou zabíjal labute. V oblasti platia prísne veterinárne opatrenia, preventívne vyzabíjali aj domácu hydinu.
Českí virológovia už dávnejšie varovali, že sa vtáčou chrípkou môžu nakaziť aj psy a mačky. Thajskí vedci totiž v posledných rokoch preverovali aj stovky vidieckych psov a zistili, že šestina z nich sa nakazila vírusom H5N1. O citlivosti mačkovitých šeliem sa vedelo už dlhšie. To, že sa nakazili aj psy, je však novinka.
Medzi mačkami sa choroba môže ľahko prenášať. Holandskí vedci dali do jednej klietky zdravú a chorú mačku. "Ukázalo sa, že zdravá mačka sa nakazila veľmi rýchlo," opisoval biológ. Zvieratá sa môžu nakaziť okrem vdýchnutia vykašlaného hlienu aj potravou a výkalmi. V truse vtákov prežíva vírus niekoľko dní.
Veterinári podotýkajú, že vírusom sa môžu teoreticky nakaziť všetky cicavce. Neznamená to však, že by boli napríklad európske psy alebo mačky hrozbou pre človeka.
Vírus H5N1 vtáčej chrípky včera našli už aj vo Švédsku, ktoré je tak už deviatou členskou krajinou EÚ, kde ochorenie objavili.
Ochorenie zistili po prvý raz aj v Bavorsku. Vírus H5N1 mali v sebe labuť veľká a kačica divá, ktoré sa našli v obci Sachsenkam. (čtk)