nie uránu na ruskom území.
"Chceli by sme mať rovnaké práva ako Japonsko, a budovať jednoznačne civilný jadrový program," povedal včera v Japonsku minister zahraničia Iránu Manučehr Mottakí. Z jeho slov vyplýva, že Teherán trvá na svojom pôvodnom návrhu - v rámci jadrového výskumu chce na svojom území realizovať celý jadrový cyklus vrátane obohacovania uránovej rudy. A to bez ohľadu na dohodu s Moskvou.
Navyše, Mottakí dal najavo, že pokiaľ jeho krajina pristúpi na návrh Ruska a bude od neho odoberať palivo pre svoju jadrovú elektráreň, očakáva od medzinárodného spoločenstva uznanie práva Iránu na civilné využívanie jadrovej energie. To znamená, že časť uránu na čisto výskumné ciele by si Irán i naďalej obohacoval na svojom území sám.
Postoj Teheránu svedčí o tom, že i keď cez víkend Moskva oznámila, že sa jej podarilo dosiahnuť principiálnu dohodu s Teheránom o vytvorení spoločného podniku na obohacovanie uránu v Rusku, v otázke obnovenia "uránového moratória" sa Irán nenechal podryť.
USA prejavili značnú skepsu a domnievajú sa, že rusko-iránsky podnik nebude zárukou, ktorá by zabránila Iránu vyvíjať jadrové zbrane.
Pozorovatelia sa domnievajú, že ak uzavrie Rusko s Iránom kontrakt do 6. marca 2006, keď má atómová agentúra problém iránskeho jadrového programu odovzdať Bezpečnostnej rade OSN, Moskva i Čína využijú svoje právo veta pri hlasovaní o uvalení sankcií na Teherán, ktoré i naďalej presadzujú USA.