Londýn 7. marca (TASR) - Najmodernejší diktát v oblasti trhu pracovných síl vyžaduje, aby aj tie najpodradnejšie zamestnania mali svoje oficiálne - veľkolepé názvy.
O tom, že zmeneným podmienkam na pracovnom trhu sa prispôsobujú aj konzervatívni Briti, ktorí si potrpia na tituly, istú dávku diplomacie a oficiality, svedčí aj nedávny prieskum britskej personálno-poradenskej agentúry Reed.
Z neho totiž vyplýva, že zamestnávatelia už nehľadajú umývačov záchodov, ale technicko-hygienických pracovníkov, neprijímajú recepčné, ale vedúcich telekomunikačno-verbálnych oddelení a nenajímajú čističov okien, ale zlepšovateľov optických vlastností okien.
Z detailnejšieho skúmania vzorky 1700 zamestnávateľov tiež vzišli ďalšie ultramoderné názvy pracovných pozícii: smetiar je zberačom odpadkov, sekretárka je samostatnou manažérkou organizovania vo firme a doplňovač potravín v supermarkete je výkonnou osobou poverenou doplňovaním zásob.
Tento trend sa postaral o to, že takmer každý druhý nižšie organizačne zaradený pracovník je teraz vedúcim, šéfom alebo riaditeľom.
Majiteľ agentúry Reed na margo tejto skutočnosti uviedol, že ľudí hľadajúcich prácu, vie takýto honosný až grandiózny názov ich budúcej pracovnej pozície ohúriť. Zároveň však pripustil, že zmena názvu pracovnej pozície má len zriedkakedy vplyv na platové podmienky.
3 mic juh