Minister František Tóth veril, že novostavbu SND spolu s premiérom slávnostne otvorí v septembri tesne pred voľbami. Tie budú však už v júni a minister takmer prišiel o kreslo. FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Minister kultúry František Tóth včera až na poslednú chvíľu odvrátil hrozbu, že ho premiér Dzurinda odvolá.
"Vyzval ma zastaviť predaj nehnuteľností súvisiacich s dostavbou Slovenského národného divadla, tak ako to minulý týždeň žiadal predseda HZDS v Národnej rade pri mojom odvolávaní," povedal Tóth o raňajšom stretnutí s premiérom.
Premiér dal Tóthovi ultimátum, že ak podmienku nesplní, môže buď odstúpiť sám, alebo ho odvolá.
Tóth sa s predsedom vlády opäť stretol popoludní a krátko predtým oznámil, že odstúpiť nemieni. Pred Dzurindu nakoniec predstúpil s kompromisným návrhom: od predajov ustúpi, ak o tom v stredu rozhodne vláda.
Tóth prišiel za Dzurindom s kompromisom napriek tomu, že ho priamo obvinil zo spolupráce s opozíciou a najmä predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom, ktorý tiež trval na zastavení predaja.
"Myslím si, že tlak Vladimíra Mečiara je účelový a chce získať možnosť predávať tieto nehnuteľnosti v čase, keď bude vo vláde alebo v koalícii. Som trochu prekvapený z postupu premiéra, ktorý zo dňa na deň mení stanovisko a vychádza v ústrety lídrovi opozície," tvrdil Tóth s tým, že vláda by sa nemala stať "handrou v rukách opozície".
Premiér odmietol, že by jeho ultimátum súviselo s Mečiarovou výzvou. "Žiaden líder opozície s tým nemá nič spoločné."
Premiér prišiel po druhom stretnutí s Tóthom pred novinárov sám, keď Tóth z úradu vlády odišiel zadným vchodom. Dzurinda povedal, že si ministra pozval pre jeho slová v nedeľnej televíznej debate. Tóth v nej tvrdil, že mu chýba uznesenie vlády o zastavení odpredajov nehnuteľností. Keďže vraj minister nemal pochopenie pre Dzurindovu argumentáciu, že zastavenie privatizácie už vláda odsúhlasila minulú stredu, premiér mu navrhol odchod z vlády.
Tóth sa podľa svojej hovorkyne na vláde osobne pýtal, či sa ukončenie privatizácie vzťahuje aj na odpredaj nehnuteľností okolo SND a premiér vraj povedal "nie". Dzurinda včera tvrdil, že odpredaj štátneho majetku súkromným firmám privatizáciou je.
Premiérova podmienka vyvolala v centrále Tóthovej strany Nádej veľký rozruch, takže dokonca odložili svoju registráciu na ministerstve vnútra až nadnes.
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos včerajšiu situáciu nazval "komunikačným šumom".
Tóthov kritik Miroslav Čaplovič zo Smeru včerajšiu situáciu považuje za "veľké divadlo zo strany premiéra", ktorým sa chce dištancovať od činov ministra kultúry a vníma to ako Dzurindov predvolebný ťah namierený na umelcov.
Podľa sociológa Pavla Haulíka je Tóth pre Dzurindu dlhodobejším problémom a "týka sa to skôr Dzurindovho vzťahu s umeleckou obcou", na ktorej priazni si premiér vždy zakladal. Tóth mu to podľa sociológa kazí, lebo pôsobí "ako slon v porceláne". Haulík predpokladá, že premiérov tlak na Tótha ani po včerajšku nepoľaví, lebo na rozdiel od Tótha nemá čo v tomto spore stratiť.
Tóth sa už do nepriamej konfrontácie s premiérom dostal. Dzurinda sa nedávno stretol s umelcami a debatoval s nimi o dostavbe SND bez Tótha. Proti odvolaniu ministra v piatok hlasovali len dvaja poslanci z SDKÚ.