Neuspel v podstate ani s jedným zo svojich návrhov vrátane fondu pre Dánsko, ktorého výrobky rada moslimských krajín na protest bojkotovala. "Necítim sa osobne sklamaný, ale chcel som viac," povedal Svoboda, ktorý bol na včerajšom rokovaní so svojimi návrhmi výrazne osamotený.
Minulý týždeň sa na podporu Svobodových návrhov vyslovoval aj slovenský minister zahraničia
Eduard Kukan.
Podľa Svobodu mala únia žiadať o ospravedlnenie štáty, ktoré dopustili útoky na ambasády členských krajín Európskej únie, a to už hneď na začiatku krízy. Český minister tiež navrhoval, aby Európska komisia pripravila systém kompenzácií pre podobné prípady bojkotu členských krajín.
"Treba ukázať, že sme za jedno a že je medzi nami skutočne solidarita," argumentoval včera Svoboda, ktorý v minulých týždňoch kritizoval úniu, že sa za Dánsko postavila málo vehementne.
Včerajšie vyhlásenie únie nakoniec neodráža ani jeden zo Svobodových návrhov. Naopak, ešte v priebehu rokovania hrozilo, že v texte bude ospravedlnenie moslimskému svetu, proti ktorému protestovalo vedľa Česka aj Slovensko, Holandsko či Dánsko.
"Je veľmi zlé posmievať sa niekomu za jeho vieru. Ospravedlniť by sme sa však chceli vtedy, keď je to nevyhnutné. Nemyslím si, že to, čo sme zažili, je takým dôvodom," vyhlásil Kukan.
Ospravedlnenie teda vystriedala ľútosť za spôsobené pobúrenie. Česko spolu so Slovenskom a Holandskom bolo opäť proti, nakoniec ustúpilo "za cenu dohody". "Únia vyjadruje ľútosť, že zverejnené obrázky sa mohli zo strany moslimov považovať za urážlivé a spôsobiť im psychické strádanie," uvádza sa v kompromisnom postoji únie.
Ministri zahraničia únie zároveň odsúdili násilie za každých okolností a zdôraznili, že sloboda tlače je základnou súčasťou demokratických debát.
Jednako dodali, že treba túto slobodu brať zodpovedne, s rešpektom proti náboženstvám a viere.
Únia včera vyzvala štáty, v ktorých nahnevaný dav napádal európske ambasády, aby nahradili spôsobené škody. Za neprijateľný označila obchodný bojkot členských krajín únie.