* Na minerálny olej, ktorý sa má prepravovať v pozastavení dane alebo ktorý sa má prepravovať oslobodený od dane, musí byť vždy zložená zábezpeka na daň s výnimkou, ak sa má minerálny olej prepravovať potrubím alebo sa má priamo plniť do bežných nádrží lietadiel alebo lodí na účely oslobodené od dane. Zábezpeka na daň sa zloží najmenej vo výške dane pripadajúcej na množstvo prepravovaného minerálneho oleja.
* Právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ktorá porušila ustanovenia, týkajúce sa zloženia zábezpeky, uloží colný úrad pokutu vo výške dane pripadajúcej na množstvo prepravovaného minerálneho oleja.
Čo sú zábezpeky
Zábezpeka na daňový sklad
* Podnik, ktorý chce prevádzkovať daňový sklad minerálnych olejov (pohonné látky), musí najskôr zložiť zábezpeku. Tá sa rovná výške dane pripadajúcej na priemerné mesačné množstvo minerálneho oleja, ktoré firma uviedla do voľného obehu v predchádzajúcom kalendárnom roku.
Zábezpeka je buď vklad peňažných prostriedkov na účet colného úradu, alebo je to banková záruka vystavená v prospech colného úradu. V prípade vkladu colnému úradu nevzniká povinnosť vyplatiť podnikateľovi úrok. Zábezpeka pre prevádzkovateľa colného skladu znamená teda náklady.
Zábezpeka na daňový sklad môže byť zložená v takej výške, že pokrýva aj zábezpeku na prepravu minerálneho oleja v režime pozastavenia dane. V takom prípade sa už ďalšia zábezpeka na prepravované pohonné látky nevyžaduje.
Zábezpeka pri preprave minerálnych olejov
* Zábezpeka sa skladá vtedy, keď podnik preváža napríklad benzín a naftu medzi jednotlivými daňovými skladmi v rámci Slovenska alebo Európskej únie. Keďže tieto pohonné látky zatiaľ nie sú uvedené do voľného obehu, ide o prepravu minerálnych olejov v režime pozastavenia dane. Zábezpeka sa rovná výške spotrebnej dane, ktorú by podnik musel zaplatiť, keby prepravované množstvo benzínu a nafty dal rovno na trh.
Účel zábezpek
* Zábezpeka na colný sklad a zábezpeka na prepravu pohonných látok v režime pozastavenia dane slúžia ako ochrana štátu pred možným daňovým únikom. Pokiaľ transport pohonných látok z jedného daňového skladu do druhého prebehne v súlade s predpismi, zložená zábezpeka sa podnikateľovi vráti.
Ako môže vzniknúť problém so zábezpekou
* V praxi, keď sa nepretržite prepravujú veľké objemy minerálnych olejov v cisternách medzi daňovými skladmi, môže vzniknúť nesúlad medzi požadovanou a skutočnou výškou zábezpek. To znamená, že v určitom čase môžu byť zložené zábezpeky nižšie ako prepravované množstvo minerálneho oleja.
V čom je zákon nespravodlivý
* Súčasný zákon nepamätá na prípady, keď sa zložená zábezpeka z technických dôvodov alebo pre chybný výpočet odchýli od požadovanej sumy. Bez ohľadu na výšku odchýlky podnikateľovi má byť vždy uložená 100-percentná pokuta. Napríklad, keď požadovaná výška zábezpeky má byť 500 miliónov korún a skutočná zábezpeka je len o milión korún nižšia, pokuta je rovných 500 miliónov. Navyše, takúto pokutu dostane aj ten podnikateľ, ktorý riadne platí štátu spotrebné dane.
Čo navrhla vláda
* Právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ktorá porušila ustanovenia, týkajúce sa zloženia zábezpeky, uloží colný úrad pokutu vo výške 20 percent dane pripadajúcej na množstvo prepravovaného minerálneho oleja (paragraf 42).
* Konanie o uložení pokuty právoplatne neukončené k 28. februáru 2006 sa ukončí podľa ustanovení zákona v znení účinnom od 1. marca 2006 a na pokuty sa vzťahuje paragraf 42 zákona v znení účinnom od 1. marca 2006, ak je takto určená výška pokuty pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu priaznivejšia.