Ministri zahraničných vecí krajín EÚ tak nezastavili integračný proces, ako to požadovala hlavná žalobkyňa medzinárodného trestného
tribunálu pre bývalú Juhosláviu Carla del Ponteová.
Belehradské média minulý týždeň vypustili nepotvrdené informácie o chytení Mladiča, ktorý sa už vyše desať rokov skrýva pred tribunálom. Ten ho viní za vojnové zločiny, genocídu a zločiny proti ľudskosti počas vojny v Bosne (1992 - 1995). Spolu s bývalým prezidentom bosnianskych Srbov Radovanom Karadžičom ich považujú za hlavných vinníkov genocídy v Srebrenici, pri ktorej zomrelo vyše sedemtisíc moslimských chlapcov a mužov, ako aj za obliehanie Sarajeva, ktoré si vyžiadalo 12-tisíc obetí.
Ďalšie kolo rokovaní, ktoré je naplánované na prvý aprílový týždeň, sa tak nemusí uskutočniť. Nakoľko bude únia prísna aj po uplynutí tohto ultimáta, je otázne. Minister zahraničných vecí Luxemburska Jean Asselborn, napríklad, ešte ráno povedal, že žiadne ultimátum sa dávať nebude. Britský šéf diplomacie Jack Straw pohrozil úplným prerušením rokovania, ultimátum nespomínal.
V Haagu sa medzitým začalo dlho očakávané vypočúvanie v prípade genocídy v Bosne. Bosna a Hercegovina na pôde Medzinárodného súdneho dvora obvinila Belehrad zo spáchania vojnových zločinov proti nesrbským obyvateľom na jej území.
Pojednávanie je naplánované do 9. mája, konečný verdikt sa však neočakáva ešte pred koncom tohto roka. Ak Sarajevo na súde vyhrá, Belehrad bude musieť vyplatiť Bosne miliardové odškodné. (rek)