Plán Saddáma Husajna na obranu Bagdadu. FOTO - NYT |
Ešte pred začiatkom vojny sa v Bagdade pohybovali dvaja nemeckí špióni, ktorým sa podaril kráľovský úlovok. Získali Husajnov tajný plán na obranu Bagdadu a dali ho americkým veliteľom v Katare. Napísal to denník The New York Times, informácie čerpal z doteraz tajnej štúdie americkej armády.
Nemeckí agenti mali Američanom poskytnúť mimoriadne cenné informácie, napríklad, kde Husajn rozmiestni svoje najlepšie jednotky z republikánskej gardy či aké nálady majú pred útokom jednotliví velitelia armády. Všetko sa malo udiať iba mesiac predtým, ako spojenci v roku 2003 na Irak zaútočili. Podľa denníka tak prispeli k zvrhnutiu Husajnovho režimu.
Článok vyvolal v Nemecku obrovskú pozornosť. Bývalá vláda Gerharda Schrödera totiž odmietala vojnu v Iraku a Georgea Busha za ňu
ostro kritizovala. Viedlo to k ochladeniu vzťahov medzi oboma krajinami.
Nemecká vláda informácie poprela. "Spravodajská služba ani vláda o Saddámovom obrannom pláne nič nevedeli," vyhlásil hovorca Ulrich Wilhelm.
Opozičné strany však hovoria o vážnom obvinení, ktoré sa musí vysvetliť. "Ak sa táto správa potvrdí, bude to dramatický obrat," povedal právny expert liberálov Max Stadler. Pre magazín Spiegel povedal, že takmer spadol zo stoličky, keď si ráno pri raňajkách informácie prečítal.
Liberáli ihneď požiadali vládu Angely Merkelovej, aby celú záležitosť vysvetlila pred parlamentom. Prešetrenie prípadu žiada aj Ľavicová strana a Zelení, ktorí sedeli v Schröderovej vláde počas irackej invázie. Súčasťou šetrenia by mali byť aj výpovede predstaviteľov súčasnej i bývalej nemeckej vlády.
Vládny kabinet už pred časom pod tlakom priznal, že mal počas vojny v Bagdade dvoch agentov. Spojeným štátom však údajne pomáhali iba v obmedzenej miere.
Americkým jednotkám poskytovali informácie "o ochrane civilistov či možné polohy amerických pilotov, ktorí sa stratili," píše sa vo vládnej správe, ktorú zverejnili minulý týždeň. Dokument má celkovo 300 strán, na verejnosť sa dostalo iba 90. Podľa analytikov správa nič poriadne nevysvetlila a skôr sa po jej prečítaní objavili nové pochybnosti.
Kauza zahanbuje minulých i súčasných predstaviteľov vlády. Veľké problémy môže spôsobiť šéfovi diplomacie Frank-Walter Steinmeierovi, ktorý šéfoval Schröderovmu sekretariátu a bol aj zodpovedný za spravodajské služby.
Článok New York Times prišiel aj s ďalšími kompromitujúcimi informáciami. Nemecko nebolo jedinou krajinou, ktorá verejne odmietla vojnu v Iraku, tajne ju však uľahčovala. Podobne sa správal aj Egypt a Saudská Arábia. "Egypt dovolil prístup k tankovaniu lietadiel, kým Saudská Arábia povolila americkým jednotkám začiatok útoku z jeho územia," povedali americkí vojenskí predstavitelia.
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier kráča poza chrbát kancelárky Merkelovej. Už koncom januára musel vysvetľovať, akú úlohu hrali nemecké tajné služby počas vojny v Iraku. FOTO-REUTERS |