sa podpísala pod dobrosrdečný výzor jeho tváre i pod skutočnú postavu, keď počas nakrúcania značne pribral.
Na filmy o drogách, prípadne o ľuďoch berúcich drogy, si už naše publikum dávno zvyklo, ich tvorcovia však spravidla svetu neoznamujú, že drogy pri natáčaní skutočne užívali. Skôr sa verejnosť dozvie, ak sa pri natáčaní erotických scén protagonisti skutočne odviažu (napríklad vo filme Poštár zvoní vždy dvakrát).
Nakrúcať film, pri ktorom by použili pravú drogu, aj keď len mäkkú, by mohlo pre herca, prípadne aj režiséra, na Slovensku znamenať konflikt so zákonom. Nie je vylúčené, že protagonisti by museli požitie marihuany, hoci len pre umelecký dojem, vysvetľovať na policajnej stanici. To preto, lebo prechovávanie aj toho najmenšieho množstva drog je u nás trestné.
„Zavrieť by ich nezavreli, to nie, ale predviedli by ich určite na obvodné oddelenie a látka by išla na expertízu,“ hovorí Jozef Bobuľa z ministerstva vnútra.
Do úvahy by sa pritom bralo, či u dotyčnej osoby ide o prvý prípad alebo opakovaný. „Neviem presne povedať, aký by bol prístup k režisérovi, ale je jasné, že zákony platia pre každého. Je jedno, či ide o film.“
V Čechách je zákon liberálnejší a už druhý rok povoľuje prechovávanie drogy pre vlastnú potrebu. Trestné je až držanie drogy „vo väčšom ako malom množstve“, pričom veľkosť tohto množstva individuálne posúdi policajt alebo sudca. V Čechách je oproti nám aj celkovo oveľa širšie rozbehnutá verejná diskusia o tom, či povoliť mäkké drogy.
Diskutovať o drogách v umení sa začalo najmä po mimoriadne úspešnom filme Easy Rider z roku 1969. Dovtedy vo veľkých amerických filmoch hrdinovia trávu nefajčili, ani nenadávali.
V poslednom čase sa zdalo, že prelom vo filmoch o drogách urobil britský Trainspotting (tvrdé drogy) a jeho pokračovatelia, napríklad nedávno u nás premietaný Human Traffic (mäkké drogy). (ru, fw)