BRATISLAVA – Zákony európskych krajín v otázke, či prechovávanie drog pre vlastnú potrebu trestať, alebo mäkké drogy tolerovať, sú rôzne. Ale aj keď pohľady sú v detailoch rozporné, donedávna prevládalo v týchto krajinách v jednej veci zhodné stanovisko – prechovávanie drog je trestný čin (na rozdiel od konzumácie).
Výnimkou nebolo ani Holandsko, kde je protizákonné predávať, vyrábať i vlastniť omamné a psychotropné látky. Podľa vysvetlenia expertov Groupe Pompidou holandské orgány iba tolerujú liberálny postoj k predaju marihuany a hašiša v coffee shopoch. Existuje tam dokonca trend tolerované množstvo drogy znižovať. Pred štyrmi rokmi sa v coffee shope dalo kúpiť 15 gramov, no holandskí poslanci to znížili na päť gramov. Tento predaj má prísne pravidlá, tvrdo sa ide po díleroch tvrdých drog a reklama všetkých drog je zakázaná.
V januári tohto roku nastal v EÚ precedens – belgická vláda vyhlásila prechovávanie marihuany pre vlastnú potrebu za legálnu. Podľa správy TASR belgickí ministri odsúhlasili jej súkromnú konzumáciu.
Marihuana sa teda začala považovať za „mäkkú“ drogu a je oddelená od tzv. tvrdých drog. Nemožno v tom nevidieť istý vplyv holandského susedstva.
K istej zmene došlo i v Nemecku, ale iba v legalizovaní drogových centier, kde môžu závislí užiť drogu v hygienických podmienkach. Súvisí to výhradne so snahou predísť množiacim sa prípadom smrteľného predávkovania. Inak sú všetky aj mäkké drogy v Nemecku nelegálne.
Najtvrdšie postihy za prechovávanie či pašovanie drog v Európe má Grécko, Veľká Británia a Írsko, kde hrozí aj doživotie.
U nás sprísnila sadzby za pašovanie drog novela Trestného zákona pred štyrmi rokmi. Za šírenie drog zvýšila rozpätie z bývalých osem až 15 na terajších 12 až 15 rokov. Konečne sa tým prehĺbil rozdiel medzi dílermi drog (tri až osem rokov väzenia) a tými, čo ich prechovávajú len pre seba. Podľa policajtov je vraj „obyčajný“ závislý odlíšiteľný od dílera v tom, že má obvykle u seba len jednu dávku. (ru)