S teroristami aj s cestujúcimi. Podobne bude celkom zákonné potopiť loď obsadenú teroristami, a to i s cestujúcimi a posádkou. Armáda môže začať likvidovať objekt i v prípade, ak nereaguje na príkazy vydávané pomocou rádiového spojenia.
Dosiaľ platil v Rusku zákon, ktorý dovoľoval potápať lode a zostreľovať lietadlá len vtedy, ak na ich palube neboli nijakí rukojemníci.
Veľký spor viedli poslanci o bod, ktorý sa týka možných rozhovorov s teroristami. Nakoniec zvíťazil variant, podľa ktorého možno v záujme záchrany životov rukojemníkov s teroristami rokovať, ale nikdy nie o ich politických požiadavkách.
V rámci protiteroristickej operácie bude zjednodušené odpočúvanie telefónov občanov i kontrola poštových zásielok. Zároveň sa pripúšťa obmedzenie telekomunikačných služieb, teda napríklad vypnutie mobilných telefónov všetkým osobám v ohrozenej oblasti.
Obrancovia ľudských práv tvrdia, že problém nie je ani tak v obsahu zákona, ale v tom, že niektoré jeho články sú sformulované tak, že ich vojaci a tajné služby môžu zneužiť. "Diabol sa skrýva v detailoch," vyhlásil člen rady centra na obranu ľudských práv Alexander Čerkasov.
Ruskí poslanci sa dohodli, že terorizmus je "ideológia násilia a praktizovania nátlaku" namierená proti štátnym orgánom a spojená so zastrašovaním obyvateľstva alebo inými formami nezákonných násilných činov. Poslanci boli s definíciou takí spokojní, že navrhujú, aby ju prijal celý svet.
Hlavným orgánom koordinujúcim boj s terorizmom bude novovytvorený Národný antiteroristický výbor, ktorý vedie šéf Federálnej služby bezpečnosti Nikolaj Patrušev.