Legálne vypomáhať príbuznému pri podnikaní bude môcť každý, kto je študentom do 26 rokov veku, poberá dôchodok alebo je dôchodkovo poistený, čo je každý zamestnanec, ba aj nezamestnaný, ak je dobrovoľne poistený.
Radko Duda z ministerstva práce hovorí, že zmena zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní podporila "malé podnikanie, respektíve malé rodinné firmy, pre ktoré by bolo nevýhodné zamestnávanie na základe pracovnej zmluvy".
Dnes ide o nelegálnu prácu, napríklad, vtedy, ak človek, ktorý je niekde zamestnaný, popritom vypomáha svojej manželke podnikateľke bez toho, aby uzatvorili pracovnú zmluvu alebo iný pracovnoprávny vzťah. Ak sa takýto prípad zistil, inšpektoráty práce ho "kvalifikovali ako porušenie zákona".
Za "zamestnávanie" príbuzného bez zmluvy už podnikateľom nebude hroziť ani pokuta. Riaditeľ Úradu práce v Revúcej Ondrej Kvetko povedal, že "takéto prípady boli pri kontrolách nelegálnej práce zistené a úrady boli v zmysle zákona povinné vyvodzovať sankcie, teda udeľovať finančné pokuty".
Slovenský živnostenský zväz teší, že kompetentní si uvedomili, že "nemožno podporovať malé, obzvlášť rodinné podnikanie, ak máme v zákone takúto dieru", povedala Viola Kromerová zo zväzu.
Keď ministerstvo práce vlani robilo akciu Vietor, pokuty sa podľa Kromerovej ušli aj rodinným príslušníkom podnikateľov. "Ako sa ma rozvinúť taký rodinný podnik, keď si členovia rodiny nemôžu navzájom pomôcť?". Malí podnikatelia sú podľa nej veľmi odkázaní na krátkodobú pomoc, a to nielen svojich rodinných príslušníkov.
Aj Rudolf Pataki z Únie podnikateľov a zamestnávateľov v potravinárskom priemysle na Slovensku zmenu považuje za správnu, aj keď podľa neho na rozhodujúcu časť potravinárskeho priemyslu, hlavne veľké a stredné podniky, nebude mať vplyv. Týkať sa to podľa neho môže "malých rodinných pekární, rodinných mäsových prevádzok a drobných konzervární, ktoré sú založené na rodinnom princípe."