Na inšpektorov sa obracajú aj turisti

BRATISLAVA - Mladá pani učiteľka privedie svojich žiakov po návšteve múzea do cukrárne. Niekoľko detí však svoju kolu a koláč nedostane aj napriek tomu, že majú dosť peňazí. Majiteľka cukrárne im totiž odmietne koláč predať. Dôvod: sú rómskej národnosti.

Predlžovanie trasy nie je len výsadou slovenských taxikárov. Bežnou výhovorkou v zahraničí sú uzatvorené ulice v centre alebo zápchy. Obchádzka po obchvate mesta stojí potom dvakrát toľko ako cesta priamo cez centrum.

ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ

BRATISLAVA - Mladá pani učiteľka privedie svojich žiakov po návšteve múzea do cukrárne. Niekoľko detí však svoju kolu a koláč nedostane aj napriek tomu, že majú dosť peňazí. Majiteľka cukrárne im totiž odmietne koláč predať. Dôvod: sú rómskej národnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj takýmto prípadom sa vlani zaoberala Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá má na starosti okrem kontroly hračiek aj ochranu zákazníkov pred diskrimináciou zo strany obchodníka. Inšpektori pritom riešili v minulom roku 31 prípadov, ktoré sa týkali rôznych cien za ten istý tovar, farby pleti či veku, alebo predaja rezervovaného a zaplateného tovaru inému zákazníkovi.

Ľudia sa môžu proti nespravodlivému a diskriminačnému správaniu obchodníkov brániť. Obchodná inšpekcia radí, aby sa dotknutí spotrebitelia obrátili priamo na ňu s podnetom na prešetrenie. V prípade, že inšpektori zistia porušenie zákona, obchodník dostane pokutu a bude musieť nedostatky odstrániť. Slovenské zákony umožňujú poškodenému zákazníkovi, aby sa bránil aj na súde. "Poškodený spotrebiteľ sa môže domáhať aj právnej ochrany na súde podľa antidiskriminačného zákona," povedala hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší typický prípad nerovnakého zaobchádzania so zákazníkom sú rôzne ceny pre domácich a zahraničných turistov. Ide napríklad o rôzne cenníky v hoteloch alebo taxikárov. Kým taxík z bratislavského letiska do centra mesta stojí pre zákazníka hovoriaceho po slovensky okolo 250 korún, stačí začať s angličtinou a suma je zrazu dva- až trikrát vyššia.

To, že taxikári na turistoch dobre zarábajú, potvrdila situácia, ktorá sa stala skupinke Holanďanov. Tí použili na prevoz súčasne dva taxíky. Jeden šofér si vypýtal za trasu z letiska do centra 500 korún a druhý sa nezdráhal zapýtať si až 800 korún. Turisti pritom od známych vedeli, že cesta nebude stáť viac ako tristo korún. Keď sa turisti sťažovali, taxikár im odmietol vydať ich batožinu, kým mu nevyplatia predražené cestovné.

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetci cudzinci len mávnu rukou. "Ojedinele sa na nás obracajú aj zahraniční turisti, ktorí nás kontaktujú prostredníctvom ministerstva zahraničných vecí alebo domácich sprievodcov," povedala Krkošová. Inšpektori v minulosti riešili aj taký prípad, keď taxikár vozil cudzinku rôznymi ulicami Bratislavy, aby zvýšil celkovú sumu za cestu. Potom, ako nevedel jazdu zdokladovať, mu bola uložená sankcia.

Krkošová radí, aby si zákazníci vždy pýtali od taxikárov potvrdenku. Šoféri zväčša vedia aj vopred odhadnúť cenu jazdy. "Spotrebitelia akoby sa hanbili, že sa vôbec pýtajú na cenu," myslí si Krkošová. Navyše, taxikár má mať počas jazdy zapnutý taxameter, na ktorom si môže zákazník priebežne kontrolovať cestovné.

Odmietli vám mince?

SkryťVypnúť reklamu

Inšpektori SOI dostávajú podnety aj na to, že obchodník odmietne prijať pri platbe väčšie množstvo mincí. Niekoľko takýchto prípadov sa objavilo vlani a predvlani v Bratislave a v Trnave, no podnety sa nepotvrdili. Predajca zo zákona nemusí prijať veľké množstvo mincí. "Obchodník môže odmietnuť viac ako 20 mincí rovnakej hodnoty a 30 mincí rôznej nominálnej hodnoty," povedal hovorca Národnej banky Slovenska Igor Barát.

Jedinou výnimkou sú banky. Tie musia prijať pri platbe za služby akékoľvek množstvo mincí, no pri výmene mincí za bankovky si môžu účtovať poplatok

(ik)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu