Plán rozvoja musia mestá prijať, ak chcú žiadať peniaze z eurofondov. V Trenčíne sa do súťaže prihlásili traja záujemcovia, ale chýbali im požadované doklady. V novej súťaži už mesto zadalo zákazku priamo Nadácii F. A. Hayeka. FOTO - AUTOR |
TRENČÍN - Nadácia F. A. Hayeka získala od roku 2004 od mesta Trenčín priame zákazky za päť miliónov korún. Primátor Trenčína Branislav Celler (SDKÚ-DS) pripúšťa, že nadácia získa aj ďalšie. Viacerým mestským poslancom prekáža, že o niektorých zákazkách nie sú dostatočne informovaní. Podľa poslanca Mariána Kvasničku (KDH) sa tak bagatelizuje poslanecký mandát.
Mesto Trenčín vypísalo v roku 2003 verejnú súťaž na Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta, ktorý by riešil víziu rozvoja mesta do roku 2015. Plán rozvoja musia mestá prijať, ak chcú žiadať prostriedky z eurofondov. Do súťaže sa prihlásili traja záujemcovia, všetkým údajne chýbal niektorý z požadovaných dokladov a súťaž mesto zrušilo. O pár dní vyhlásilo mesto novú súťaž, tentoraz už metódou rokovacieho konania bez zverejnenia, v ktorej zákazku na vypracovanie plánu za dva milióny korún zadalo priamo jednému z uchádzačov - Nadácii F. A. Hayeka.
Podľa Františka Sádeckého, pracovníka mestského úradu zodpovedného za súťaž, tak mesto postupovalo v dôsledku časovej tiesne. "Komisia pokladala vypísanie novej súťaže za stratu času, v roku 2004 by sme už nestihli pripraviť žiadne europrojekty. V tom čase malo plán ešte málo miest, a bola tak väčšia možnosť prostriedky získať," hovorí. O spolupráci s nadáciou podľa neho rozhodla komisia na základe odporúčania vtedajšieho šéfa oddelenia rozvoja a stratégie mesta Branislava Cvacha. Cvacho pred nástupom na mestský úrad pracoval v neziskovej organizácii Trenčianske neformálne združenie, kde pôsobili aj spracovatelia plánu Matúš Pošvanc a Marek Mitošinka. Analytik Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc pôsobí zároveň aj vo finančnej komisii trenčianskeho mestského zastupiteľstva, kde ho presadzovali členovia DS.
Nadácia od mesta postupne dostala aj ďalšie zákazky na uvedenie jednotlivých oblastí plánu do praxe. Primátor mesta s nadáciou vlani uzatvoril 11 zákaziek spolu za 2,5 milióna korún, ďalších 500-tisíc je schválených v tohoročnom rozpočte. Cena väčšiny zákaziek sa pohybuje tesne pod hranicou 250-tisíc korún a o ich pridelení tak mohol rozhodnúť priamo primátor. Do praxe by sa postupne malo zaviesť všetkých 19 oblastí plánu.
Celler tvrdí, že nadácia riadne vyhrala súťaž na spracovanie plánu a je preto logické, že do praxe zavádza aj jeho jednotlivé oblasti. "Poslanci plán schválili s tým, že jeho jednotlivé časti sa budú realizovať," dodáva. Poslanci navyše v rozpočte schválili aj prostriedky na implementáciu plánu. Riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Martin Chren sa o zákazkách pre denník SME pred časom vyjadril, že "ide o prelomové, ambiciózne a náročné riešenia a ako autori mnohých reformných návrhov, cítime odborné zadosťučinenie, že si mesto Trenčín na poradenstvo pri ich realizácii zvolilo nás".
Spolupracovník Transparency International Slovensko Jiří Vlach si však myslí, že celý proces vzbudzuje viacero podozrení. Časová tieseň podľa neho v tomto prípade nebola absolútne odôvodnená. "Transparentné by bolo, keby prebehla riadna verejná súťaž aj na plán, aj na jeho implementáciu," myslí si.
MICHAL PIŠKO