Zľava režisér Patrik Lančarič, kameraman Peter Kelíšek a herci Marko Igonda a Alexander Bárta. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
V lese stojí nemecký vojak a pripaľuje cigaretu partizánovi. Nezvyklá situácia? Určite, ale mohla sa udiať pred viac ako šesťdesiatimi rokmi práve tak ako vo štvrtok neďaleko Terchovej, kde práve vzniká nový slovenský film. Bude sa volať Rozhovor s nepriateľom a v čase našej návštevy mal za sebou presne dva týždne nakrúcania.
Generačná výpoveď
"Som šťastný, že som na Slovensku a môžem robiť film. To sú pre mňa dve najzákladnejšie veci," hovorí Marko Igonda v nemeckej uniforme počas prestávky. Herec, ktorý pôsobil najskôr na scéne národného divadla, dnes žije v Prahe, kde má množstvo príležitostí nakrúcať. Hoci ho v starých vojenských čižmách v hlbokom snehu evidentne oziaba, nesťažuje sa. Váži si šancu pracovať doma, navyše s kamarátmi. Text podľa rovnomennej novely Leopolda Laholu totiž zdramatizoval Peter Pavlac a režíruje ho Patrik Lančarič.
"Všetci traja sme spolužiaci. Už v škole sme mali spoločnú predstavu, čo chceme robiť," tvrdí Igonda. Vedľa stojaci Lančarič dopĺňa: "Dlho nám trvalo, než sme sa odhodlali urobiť vlastný film. Získať vnútorné presvedčenie, že sa do toho môžeme pustiť. A už nás prestalo baviť iba rozprávať, ako nič nejde, a kritizovať všetko, čo vznikne."
Laholov príbeh sa odohráva v posledných dňoch druhej svetovej vojny na Slovensku. Po množstve filmov ukazujúcich vojnu iba z pohľadu komunistickej ideológie teraz vzniká dielo s ambíciou ukázať veci inak. Partizána zajme nemecký vojak, no namiesto popravy mu daruje život, no stane sa podozrivým z kolaborácie.
"Príbeh je hľadaním rôznych rovín komunikácie. Preto nesie názov Rozhovor s nepriateľom. Lahola robil cez vojnu reportéra a stratil takmer celú rodinu. Je nesmierne zaujímavé, ako rozpráva cez postavu Nemca, ktorý vie, že čoskoro bude po všetkom," vysvetľuje Patrik Lančarič.
Mnohých možno zarazí, že mladí tvorcovia siahli práve po historickom námete, ale oni si myslia, že súčasný film možno urobiť aj takto: "Vždy sme mali svoje témy, toto je len jedna z nich. Chceli sme vypovedať o dnešnej dobe, o terore a agresivite. Ako najideálnejší spôsob vyjadrenia sme našli druhú svetovú vojnu."
Ako sa dnes robí film
Všetci na pľaci sa zhodujú v tom, že tento film je práve taký súčasný, ako aj generačný a moderný. Nebudú v ňom veľké akčné scény s množstvom komparzu, ale môžete sa tešiť na mnohé dramatické situácie, vykreslené veľmi naturalisticky. Po formálnej stránke je tu niekoľko podobností s filmárskym manifestom Dogma: "Aj my nakrúcame pri prirodzenom svetle, s jedinou kamerou a z ruky," prezrádza kameraman Peter Kelíšek. "Okrem toho ešte chceme využiť aj grafiku a montáže záberov zo súčasných konfliktov."
Rozhovor s nepriateľom vzniká v extrémnych podmienkach, v zime a náročnom teréne. Do známych terchovských Dier napríklad pomohli techniku vynášať členovia Horskej služby, filmári si okrem nich veľmi pochvaľujú aj miestnych obyvateľov. Herecké obsadenie i štáb sú zúžené na minimum ľudí, napríklad maskérka robí zároveň aj klapky.
"Tomuto filmu sme obetovali maximum. Všetko išlo bokom, iná práca aj súkromie," hovorí Patrik Lančarič. Spolu s kolegami najskôr Laholov príbeh dlho analyzovali, scény chodili skúšať do lesa na bratislavskej Kolibe. Teraz sú ubytovaní v jednom terchovskom penzióne, kde po nakrúcaní ešte do noci rozoberajú detaily.
Kým Marko Igonda bude nemeckým vojakom, úlohu partizána stvárni Alexander Bárta a v jedinej ženskej úlohe sa objaví Monika Hilmerová. "Generačnou" výnimkou medzi hercami je Boris Farkaš, ktorý hrá vyšetrujúceho komisára. "Obsadenie bolo už od začiatku úplne jasné. Všetci často spolupracujeme v divadle a dlho sa poznáme. Vyplynulo to úplne prirodzene," dodáva režisér.
Mladí tvorcovia majú so svojím dielom veľké plány. Chceli by ho odpremiérovať v roku 2007 na festivale Berlinale a ukázať čo najväčšiemu množstvu divákov. Zaujímavosťou je, že film vzniká v produkcii malej nezávislej spoločnosti Farbyka. Ako nám povedal jej zástupca Marek Veselický, zatiaľ majú iba jedného, ale neobvyklého partnera - ministerstvo obrany, ktoré poskytne autentický obrazový materiál z vojnových konfliktov a pomôže Rozhovor s nepriateľom spropagovať.
Autor: Oliver RehákTerchová-Bratislava