m krokom späť,“ hovorí európsky komisár pre obchod Pascal Lamy.
Podľa neho únia „okamžite podá sťažnosť v Ženeve proti jasnému porušeniu pravidiel“ WTO. Okrem toho prijme „akékoľvek opatrenia potrebné na ochranu vlastného trhu“. Tie, samozrejme, budú v súlade s pravidlami WTO, ubezpečil komisár.
EÚ začala lobovať vo Washingtone proti zavedeniu ciel na dovoz ocele včera už zavčas rána. Jej zástupcom sa síce nepodarilo presadiť záujem členských krajín, no spokojné môžu byť štáty kandidujúce na členstvo do únie vrátane Slovenska.
Lamy po rokovaniach v Kongrese oznámil, že americké opatrenia budú mať na kandidátske krajiny len obmedzený vplyv. Clá totiž výraznejšie postihujú výrobky s vyššou pridanou hodnotou. Oceliarsky priemysel kandidátskych krajín vrátane Slovenska sa však sústredí najmä na produkty s nižšou pridanou hodnotou, ako sú plechy, potrubia či oceľové laná.
Hlasy proti znevýhodneniu zahraničnej konkurencie v USA sa zdvihli z Britských ostrovov. Londýnski analytici varujú, že clá na dovoz ocele môžu v prípade eskalácie sporu negatívne ovplyvniť dolár a poškodiť schopnosť Spojených štátov financovať deficit bežného účtu.
Mnohí ekonómovia nepredpokladajú, že sa spor rozvinie do bezbrehej obchodnej vojny, keďže zavedenie ciel považujú za úsilie republikánov získať hlasy v oceliarskych štátoch do novembrových volieb do Kongresu.
Analytici pritom rozhodnutie prezidenta Georgea W. Busha o uvalení až 30-percentných ciel na celý rad oceliarskych výrobkov nepovažujú len za výzvu pre devízové trhy, ale hroziaca zdĺhavá a rozsiahla obchodná vojna môže zhoršiť prílev životne dôležitého kapitálu do USA.
V súvislosti so zavedením dovozných ciel očakáva výrazné straty svojho metalurgického priemyslu aj Rusko. Straty by sa mali pohybovať od ôsmich do tridsiatich percent. Premiér Michail Kasjanov vyčíslil maximálne ročné škody ruských exportných podnikov až na 400 miliónov dolárov. Rusko neplánuje žiadne protiopatrenia ako reakciu na „nespravodlivé“ ochranné clá.
Bushovmu kroku rozumie ruský premiér ako „nutnej stabilizácii amerického hospodárstva v týchto ťažkých časoch“. Rusko preto tento krok nevníma ako podnet na obchodnú vojnu. Vlani vyviezlo Rusko do Spojených štátov 2,24 milióna ton železa a ocele. (tv, tasr, reuters)