
Nemeckého majiteľa mal pred rokom 1945 aj kaštieľ v Brunovciach. Posledný majiteľ Otto von Waltenkirschen utiekol pred príchodom Červenej armády, opustený kaštieľ sa stal majetkom štátu. Dnes patrí Správe zariadení Úradu vlády. FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Po výrokoch maďarského premiéra Viktora Orbána o Benešových dekrétoch došlo vo vzťahoch medzi Maďarskom a Slovenskom ku kríze. Slovensko spolu s Českom dali najavo svoj nesúhlas s postupom maďarského premiéra tým, že sa odmietli zúčastniť na spoločnom stretnutí premiérov štátov Visegrádskej štvorky. Na oboch stranách odzneli ostré slová, ale podľa diplomatov sa nedá hovoriť o konflikte vo vzájomných vzťahoch.
„Nejde tu o nejaký konflikt. Nedošlo k odvolaniu veľvyslanca, nechodia nijaké depeše, komunikácia naďalej normálne pokračuje,“ hovorí skúsený diplomat Peter Holásek, riaditeľ odboru analýz a plánovania ministerstva zahraničia. „Je to vyjasňovanie si určitého problému, ktorý vznikol. Obe strany deklarujú záujem o spoluprácu, o posilňovanie vzťahov v rámci V4. To sú signály, ktoré vôbec nenasvedčujú, že by tu bol konflikt.“
„Neprestali sme sa zhovárať, keď sa stretnem s Mártonyim, budeme sa zdraviť a rozprávať tak ako doteraz. Neznamená to, že nastala studená vojna alebo nejaké zmrazenie vzťahov,“ hovorí minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Medzi ministerstvami zahraničia putujú oboma smermi listy, v ktorých strany vyjasňujú svoje stanoviská a vyjadrujú súhlas alebo nesúhlas s myšlienkami, ktoré predostrie partner.
Podľa Kukana naša diplomacia bude využívať aj kontakty a rokovania na multilaterálnych fórach, ale hlavne sa bude usilovať dohodnúť sa priamo s Maďarskom: „To je spôsob, akým sa v demokratických štátoch riešia dvojstranné problémy.“
Premiér Mikuláš Dzurinda v utorok na konferencii o slovenskej zahraničnej politike vyjadril presvedčenie, že súčasný problém v slovensko-maďarských vzťahoch je len dočasný a obe krajiny budú schopné pokračovať v ich intenzívnom rozvíjaní. Rovnako je presvedčený, že naďalej porastie význam a vážnosť visegrádskej spolupráce.