BANSKÁ BYSTRICA – Primátor Žiaru nad Hronom Márius M. stále tvrdí, že v kauze „biely dom“, aj napriek obžalobe nefiguruje. Prípad prejednáva v týchto dňoch Krajský súd v Banskej Bystrici. Primátor spolu s ďalšími predstaviteľmi štátnej správy a samosprávy čelí obžalobe z viacerých trestných činov.
Primátorov podpis figuruje na zmluve o zriadení záložného práva na budovu, kde sídli mestský úrad, súd, vojenská správa aj prokuratúra. Ostatné jeho podpisy, napríklad na kúpnej zmluve, sú aj podľa znaleckého posudku sfalšované.
Problém celej kauzy je v tom, že najvyšší predstavitelia mesta nemali dôvod rokovať ani ručiť vlastnou budovou za takmer 30-miliónovú pôžičku pre banskobystrickú firmu NYNA, ktorej majiteľ je tiež medzi obžalovanými.
Podľa zmlúv veriteľ, spoločnosť VELES, v prípade nesplácania pôžičky mohla úrad vysťahovať a „biely dom“ predať, alebo by mesto muselo zaplatiť zmluvnú pokutu 50 miliónov korún. Samotný Žiar nad Hronom by okrem vágneho prísľubu tlačenia letákov zadarmo z tejto transakcie nijako neprofitoval.
„Ani som sa do tých dokumentov nepozrel. Vôbec som ich nevidel, neviem čo v nich bolo,“ konštatoval včera primátor. Bez toho, aby podozrivé dokumenty smerujúce k predaju jeho vlastnej budovy preštudoval, primátor ich vrátil podnikateľovi. Tie sa po malej úprave vrátili na kataster a hrozilo, že týmto podvodom obžalovaní pripravia mesto najmenej o 21,7 milióna korún, čo kopíruje úradný odhad hodnoty „bieleho domu“. Trhová hodnota je však okolo 100 miliónov.
Primátor počas celého pojednávania tvrdí, že „bielym domom“ sa ručiť nemalo. Sudcovia sa však stále pýtajú, prečo mesto vôbec chcelo ručiť za cudziu pôžičku a hlavne, komu to prospelo.
Podľa jednej z výpovedí mali traja vysokí funkcionári štátnej správy a samosprávy po úspešnej transakcii dostať približne dva milióny korún. Primátor Márius M. z toho mal mať polovicu.