
Jozef Miština pózuje so svojou medailovou zbierkou po návrate z paralympiády v Nagane pred štyrmi rokmi. V Salt Lake City by slovenský zjazdár rád konečne vystúpil na najvyšší stupeň.
FOTO TASR – PAVOL FUNTÁL
S jasne proklamovanou túžbou po zlate odcestovala slovenská výprava na VIII. zimné paralympijské hry (ZPH), ktoré sa dnes slávnostným ceremoniálom začínajú v Salt Lake City a potrvajú 10 dní. Ťahákom večera bude okrem iného vystúpenie slepej speváckej legendy Stevieho Wondera.
Dosiaľ získali slovenskí reprezentanti 15 zimných medailí, ale najcennejší kov im stále chýba. Prvú zimnú paralympiádu zorganizovali v roku 1976 Švédi, Slováci sa však na nej predstavili až o 18 rokov neskôr. Domov priviezli päť medailí (3 strieborné, 2 bronzové). O štyri roky neskôr úspechy zdvojnásobili (6 strieborných, 4 bronzové), a tak hlad po zlate je pred dnešným štartom pochopiteľný.
„Zisk najcennejšej medaily je pre nás azda najväčšou túžbou,“ uviedol vedúci slovenskej výpravy pre ZPH 2002 Karol Mihok. Najväčšie nádeje vkladajú Slováci do zjazdára Jozefa Mištinu, ktorý sa z pätnástich medailí zaslúžil o 8. Jeho bilancia je obdivuhodná: 5 strieborných a 3 bronzové medaily. „Chcel by som konečne vyhrať, ale nebude to jednoduché. Konkurencia stále rastie. Ani my sme však nezaháľali a na sezónu sme sa pripravovali veľmi tvrdo,“ uviedol 44-ročný podnikateľ Miština.
O medaily v bude v rovnej stovke disciplín v štyroch športoch (zjazdové lyžovanie, beh na lyžiach, biatlon, hokej) bojovať 14 slovenských reprezentantov, ktorí sa predstavia s výnimkou hokeja vo všetkých troch zvyšných športoch. V zjazdovom lyžovaní budú SR reprezentovať 6 telesne a 3 zrakovo postihnutí športovci, v behu na lyžiach sa predstavia dvaja zrakovo a traja telesne postihnutí. Okrem 14 športovcov bude v slovenskej výprave ešte 5 trasérov (navádzačov), 11 členov realizačných tímov a trojčlenné vedenie.
Na rozdiel od návalu pri nedávno skončenej olympiáde očakáva Utah tentoraz pokojnejšie hry. „Vo výrazne rodinnejšej atmosfére,“ tvrdí šéfmanažér organizačného výboru Xavier Gonzalez. „Sme síce postihnutí, ale máme rovnakého športového ducha ako ktokoľvek iný. To je to, čo chceme aj v Salt Lake City prezentovať,“ tvrdí Herve Lord, ktorý bude na hrách reprezentovať Kanadu v hokeji vozíčkarov (hráči sa pohybujú na sánkach, ktoré majú nože hokejových korčulí). Štyridsaťštyriročný Lord stratil pravú nohu pri automobilovej nehode v roku 1983.
„Paralympiáda v Salt Lake City je našou šancou prezentovať hry postihnutých ako oslavu športu oslobodzujúcu myseľ a zbavujúcu telo bolesti,“ vyhlásil riaditeľ organizačného výboru Mitt Romney.
Iniciátorom myšlienky hier telesne postihnutých je anglický neurochirurg Ludwig Guttman, ktorý po druhej svetovej vojne zorganizoval športové súťaže pre invalidov britských armádnych služieb. Paralympiáda má dnes i vlastné logo – tri slzy, zakompované do znaku paralympiády. Symbolizujú myseľ, telo a ducha.
(sita, reuters, rh)