Terčom nespokojnosti protestujúcich zdravotníkov bol okrem ministra Ratha (vpravo) aj premiér Paroubek (na transparente vľavo). FOTO - ČTK |
a utíšiť rastúcu nespokojnosť lekárov.
Zatiaľ sa mu darí skôr opak. Včera proti nemu už po niekoľký raz demonštrovali jeho bývalí kolegovia. Českých lekárov rozdelil ako nikto pred ním. Petíciu za Rathovo odvolanie podľa jej organizátorov dovčera popísalo viac ako 100-tisíc ľudí.
Pochybnosti však nepanujú o tom, že v zdravotníctve treba šetriť a lepšie využívať existujúce zdroje, ale o tom, ako to urobiť a či je na to Rath tá vhodná osoba.
Rath vzbudzuje odpor mnohými vecami. Počas svojej skoro 15-ročnej verejnej kariéry vystriedal viacero strán a názorov, z pravičiara bojujúceho za súkromné zdravotníctvo sa zmenil na bojovníka proti privatizácii.
Demonštrujúcich českých lekárov podľa agentúry ČTK listom podporili aj ich kolegovia zo Slovenska. Paradoxné je, že slovenskí lekári doma protestujú skôr proti opaku toho, čo prekáža ich českým kolegom. Český aj slovenský minister tvrdia, že chcú zastaviť plytvanie v zdravotníctve a zaistiť efektívnejšie využitie peňazí, ktoré do neho plynú. Ostro sa však rozchádzajú v tom, ako tieto ciele dosiahnuť. Rath vidí riešenie v opätovnom tuhšom podriadení zdravotníctva štátu či dokonca v akomsi znovuznárodnení toho, čo v rámci rezortu už prešlo pod kontrolu súkromného kapitálu.
Českí a slovenskí protestujúci lekári sa zhodnú snáď na jedinom, všetci by chceli, aby do zdravotníctva išlo viac peňazí.
Minister aj premiér Jiří Paroubek označujú protesty lekárov už dlhšie za politickú akciu, za ktorou stojí opozičná Občianska demokratická strana.
Rathovo posudzovanie môže byť aj dôvodom toho, že podľa posledného prieskumu agentúry STEM zaznamenala tento mesiac
ČSSD prvýkrát pokles preferencií odvtedy, čo
sa premiérom a volebným lídrom strany stal Paroubek. Tomu sa už skoro podarilo vyrovnať náskok ODS. Teraz by však sociálni demokrati získali iba 24,5 percenta oproti 28,6 percenta ODS.