Aj napriek zákazu vychádzania ovládli včera bagdadskú štvrť Sadr City stúpenci radikálneho klerika Muktadu Sadra. FOTO - REUTERS |
BAGDAD - Irackí predstavitelia a koalícia robia všetko pre to, aby odvrátili občiansku vojnu v krajine. Irak sa k nej nebezpečne priblížil po tom, čo neznámi páchatelia v stredu vyhodili do vzduchu šiitsku svätyňu v Samare. Nasledovala vlna odvetných útokov na sunnitské objekty a vraždenie.
Analytici hovoria, že ide o najnebezpečnejšiu situáciu v krajine od pádu Saddáma Husajna. Také zlé to vraj nebolo ani na jar 2004, keď Američania čelili paralelným povstaniam v sunnitskej Fallúdži a šiitskom Nadžáfe.
Bývalý zástupca riaditeľa CIA John McLaughlin televízii CNN povedal, že nasledujúce dni ukážu, či sa hrozby občianskej vojny naplnia. "Niečo také ako ďalší útok na šiitske náboženské objekty alebo vražda popredného duchovného by tento konflikt dostalo na novú, nezvládnuteľnú úroveň."
Včera bol pre vývoj celej situácie kritický deň. V piatok majú moslimovia hlavné modlitby a mešity sú plné. To je "ideálny" čas na nový útok či provokáciu. Na piatkových modlitbách majú tiež kázne klerici a tí môžu dav upokojiť, ale aj poštvať.
Vláda sa rozhodla, že ľudí radšej udrží doma. Vo viacerých mestách, hlavne v okolí metropoly Bagdad, zaviedla zákaz vychádzania, zatvorila najväčšie mešity a zablokovala hlavné cestné ťahy. Inde obmedzila dopravu a ľudí vyzývala, aby zostali doma.
Zavedenie zákazu vychádzania počas dňa podľa znalcov miestnych pomerov znamená, že vláda aj Američania sa boja vyhrotenia násilia, a aj to, že vôbec nevedia odhadnúť, čo príde.
Ľudia však do mešít prišli aj tak. V šiitskej Basre sa modlili za zjednotenie, klerici vo viacerých mešitách pozývali ľudí na spoločné modlitby šiitov a sunnitov.
Po dramatickej strede a štvrtku, keď pri násilnostiach prišlo o život viac ako 130 ľudí a bolo poničených vraj viac ako 160 mešít (vláda priznáva zničenie 19), nastal včera relatívny pokoj. Na miestach, kde neplatil zákaz vychádzania, pokračovali únosy, vraždenie aj násilné demonštrácie.
Bagdadskú šiitsku štvrť Sadr City podľa svetových agentúr opäť ovládajú šiitske milície radikálneho klerika Muktadu Sadra a tie nerešpektujú vôbec nikoho. Vedľajším efektom súčasnej situácie tak môže byť, že znovu vzrastie vplyv pololegálnych ozbrojených zoskupení, teda toho, čomu sa Američania a iracká vláda snažili vyhnúť.
Američania oficiálne odmietajú reči o blížiacej sa občianskej vojne, neoficiálne však chystajú plány, ako v prípade nutnosti posilniť vojenské stavy. Pentagon tvrdí, že Iračania sú už na podobné konflikty lepšie pripravení. Kritici namietajú, že zákaz vychádzania nemôže platiť večne a je len dočasným opatrením.
Koalícia v snahe upokojiť náboženské vášne chystá v najbližšom období opravu mešity v Samare. Agentúre AP to potvrdil nemenovaný zdroj, ktorý povedal, že zničená svätyňa, by sa nemala stať "trvalou provokáciou". (mik)