Princ Charles by si mal na svoje denníky dávať lepší pozor, ušetrí si množstvo problémov. FOTO - TASR/AP |
Princ Charles podal žalobu na britský bulvárny denník. Ten je často vo svojich útokoch nevyberavý a zvlášť ak ide o kráľovskú rodinu, stráca mieru. Súd medzi nástupníkom trónu a denníkom Mail on Sunday je dobrým príkladom - od začiatku je jasné, že zverejniť zápisky bez jeho súhlasu, navyše, keď ich noviny pravdepodobne získali od princovej bývalej osobnej tajomníčky, je neslušné. Ale súd nerozhoduje o morálke bulváru. Zaujímavý a dôležitý je pre niečo iné.
Charles si počas svojich ciest robí zápisky a Mail on Sunday zverejnil výňatky zápiskov z návštevy odovzdania zvrchovanosti Hongkongu pod čínsku správu v roku 1997. Charles označil ceremoniál za smiešny a čínskych politikov za odporné voskové panoptikum. Podľa iného princovho bývalého tajomníka Marka Bollanda, ktorý vystupuje ako svedok vydavateľa novín, rozoslal Charles svoje postrehy 30 až 50 dobrým priateľom.
Súd teraz musí určiť, kde sú hranice súkromia budúceho panovníka a čo z jeho písomností je súkromné a čo už verejné. Má verejnosť právo zoznámiť sa so zápiskami z podujatia, kde oficiálne zastupuje Spojené kráľovstvo? Vydavateľ denníka, skupina Associated Newspapers tvrdí, že áno a zaradila sa medzi bojovníkov za slobodu slova. "Máme právo poznať názory nástupníka," tvrdia. To, že rozposlal zápisky priateľom, je podľa nich už ovplyvňovaním politiky.
Čo môže znamenať ďalší precedens, či sa aj na princa vzťahuje princíp neutrality. Pre britského panovníka platí zásada, že sa nemá vyjadrovať k politickým otázkam. Charles sa domnieva, že naňho sa zatiaľ obmedzenie nevzťahuje.
Charles je silná osobnosť, má svoj rozum a dáva to najavo. Práve o tomto sa teraz najviac diskutuje. Čo ešte princovi prináleží komentovať a čo už nie? Bolland totiž ako svedok tvrdí, že Charles často posielal vláde politicky vyhranené listy a považuje sa za "disidenta", ktorý vystupuje proti ustáleným politickým pravdám.
Ekológia, architektúra, charita sú témy, kde Charles hovorí otvorene a naplno aj pred verejnosťou - zväčša kritizuje modernú civilizáciu a zastáva sa tradícií, farmárov a majiteľov pôdy. Nikdy nekomentoval politické prestrelky v parlamente. V súkromí vraj dáva najavo, že má bližšie k opozičným konzervatívcom, ich mladým lídrom Davidom Cameronom je vraj nadšený.
Keď sa novinári premiéra Tonyho Blaira vo štvrtok spýtali na Charlesa, povedal, že podľa neho má právo na názor. Odmietol, že by princ zaplavoval vládu svojimi návrhmi a spôsobil tak vláde problémy.