ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
Podobne ako v iných stavovských organizáciách, by v kvalite ich práce teoreticky nemal byť rozdiel. Na to slúži vykonanie skúšok nevyhnutných na udelenie licencie.
"Z pohľadu občana je absolútne jedno, ktorého exekútora si vyberú," povedal Pavel Štukovský z komory exekútorov.
Každý jej člen má celoslovenskú pôsobnosť, a preto je jedno, či sa klient dohodne s exekútorom z Bratislavy, aby vymáhal pohľadávku v Čiernej nad Tisou, alebo naopak.
Ľudí by nemala odradiť obava, že exekútorovi budú za jeho služby platiť. Ten síce môže požadovať preddavok, ale jeho odmenu v zásade platí dlžník.
"On je ten, čo spôsobil škodu a bolo by nelogické, keby mal tie náklady znášať jeho veriteľ, alebo ten, kto už raz bol poškodený," hovorí Štukovský.
Výnimkou z tohto pravidla je, ak sa exekútor a jeho klient dohodli na zmluvnej odmene, čo zákon pripúšťa, ale nevyžaduje.
V praxi najskôr exekútor vymôže dlh a potom si podľa jeho výšky vypočíta podľa vyhlášky ministerstva spravodlivosti svoju odmenu. Tú platí dlžník. Klient exekútora nemá už žiadne náklady. Ak sa predtým dohodli na vyplatení preddavku, exekútor mu vyplatené peniaze vráti a vyúčtuje si ich opäť u dlžníka.
Novinkou je, že štát na seba prebral vyplatenie zálohy pre exekútora vo veciach vymáhania výživného. "Preddavok na exekúciu hradí štát a zároveň v prípade, ak by povinná osoba, spravidla manžel, nebol solventný, tak náklady tiež znáša štát," povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. (rp)