Výrazný prílev investorov do Českej republiky sa pomaly končí. Vyhlásil to šéf tamojšieho Združenia pre zahraničné investície Martin Slabý. Hyundai, najnovší veľký investičný úlovok, je podľa neho "na istý čas posledný superveľký investor, ktorý do ČR prichádza".
Štát by sa mal podľa neho zamerať na udržanie tých investorov, ktorí už v krajine pôsobia.
Zahraničným investorom v Česku podľa Slabého prekáža najmä prílišná byrokracia, zložitá daňová legislatíva, zložitý Zákonník práce či nedostatok kvalitných absolventov, napríklad z technických odborov.
Problémom je aj to, že neexistujú stropy na sociálne a zdravotné poistenie. Kritizuje to i vicepremiér pre ekonomiku Jiří Havel.
"Veľmi ma to trápi," povedal na stretnutí s investormi. Havlovým cieľom je vraj do volieb presadiť "aspoň nejaké tie stropy".
Zavedenie stropu vo výške niekoľkonásobku priemerného platu by podľa Havla stálo niekoľko miliárd českých korún. Poslanci vraj pritom v poslednom čase rozdali asi 31 miliárd na veci, z ktorých niektoré ani neboli potrebné. "Minimálne zvýšenie rodičovského príspevku mi nevyhovuje, v ekonomike je vyložene kontraproduktívne," ilustroval Havel svoj postoj.
S existenciou stropov nemá podľa Havla ťažkosti asi 70 až 80 percent zamestnancov. Problém však vzniká u tých vysokokvalifikovaných. Havel tvrdí, že tak vznikajú nedôstojné situácie, keď napríklad šéf banky zastáva svoj post ako živnostník, aby sa plateniu extrémne vysokého poistenia vyhol.
Podľa Slabého by budúca vláda mala zvážiť i zníženie stropu na poskytovanie investičnej ponuky, aby na ne dosiahli i stredné firmy. Namiesto súčasného minima 100 miliónov korún by to vraj mohla byť i polovica.
Ponuky by sa vraj mali nastaviť tak, aby na ne dosiahli všetky firmy, ktoré nespadajú do rozsiahleho systému podpôr malých a stredných podnikov. "Ak nie ste malá alebo stredná firma a ak nechcete dnes postaviť továrenskú halu za 100, 200, 300 miliónov korún, tak vám nikto nepodá pomocnú ruku," pripomenul vákuum medzi oboma systémami podpory. (čtk)