Kresťanskosociálny minister hospodárstva Michael Glos sa obáva, že by zavedenie minimálnej mzdy mohlo zvýšiť nemeckú nezamestnanosť. Tá už je beztak v krajine citlivou témou. FOTO-TASR
Veľká nemecká koalícia kresťanských a sociálnych demokratov sa na jej zavedení nevie dohodnúťPodľa denníka Financial Times Deutschland sú podnetom diskusií o minimálnej mzde nové členské štáty, ako aj eurosmernica o liberalizácii služieb, pretože "existujú obavy, že zahraničné pracovné sily sa budú zamestnávať v Nemecku za dumpingové mzdy a tým budú tlačiť na úroveň nemeckých zárobkov".
Sociálni demokrati sú za minimálnu mzdu
Predseda SPD Matthias Platzek pre denník denníku Bild vyhlásil: "Nemôžeme sa len tak prizerať, že v niektorých odvetviach zamestnávatelia platia mzdy pod existenčným minimom. V Nemecku pracuje na plný úväzok 2,5 milióna ľudí, ktorí napriek tomu žijú pod hranicou chudoby." Platzek chce určiť hranicu, pod ktorú by ich zárobky nemohli spadnúť.
V podobnom tóne sa nesú aj vyhlásenia ďalších sociálnodemokratických predstaviteľov, ale aj odborov. Dosiaľ sa však nikto z nich o výške minimálnej mzdy záväzne nevyjadril. Šéf spolkovej poslaneckej frakcie SPD Peter Struck skonštatoval, že minimálna mzda by nemala byť nižšia než päť eur na hodinu. Sociálnodemokratický minister práce a sociálnych vecí Franz Müntefering zasa varoval pred unáhlenými závermi: podčiarkol, že politici musia byť veľmi obozretní pri vyhláseniach o výške minimálnej mzdy, lebo realita na pracovnom trhu je mimoriadne komplikovaná.
Kresťanskí politici favorizujú subvencie
Kresťanskosociálny minister hospodárstva Michael Glos má k celej problematike minimálnej mzdy skeptický postoj. Jeho agendu podporil aj pracovnoprávny expert spolkovej poslaneckej frakcie CDU/CSU Ralf Brauksiepe, ktorý zdôraznil, že najskôr treba hovoriť o štátnych subvenciách pre zárobky pod existenčným minimom. Kresťanskí politici totiž uprednostňujú model, podľa ktorého by štát prinízke zárobky dotoval. Obávajú sa, že štátom určená minimálna mzda by mohla viesť k ďalšiemu odbúravaniu pracovných príležitostí s nízkymi zárobkami, a teda k zvyšovaniu nezamestnanosti.
Zväz samostatných podnikateľov sa podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung jednoznačne vyjadril proti zavedeniu štátom určenej minimálnej mzdy, pretože by sa tým "masívne narušila tarifná autonómia". V podobnom tóne sa nesú vyhlásenia mnohých odborárov a predstaviteľov zamestnávateľských zväzov. Čierno-červený kabinet chce predložiť vládny návrh ako minimálnej mzdy, tak aj štátnych subvencií pre priveľmi nízke zárobky na jeseň tohto roku.
Návrhy minimálnej mzdy:
koalícia navrhuje šesť eur na hodinu plus štátne príplatky na zachovanie slabo platených miest odbory, ktoré pôvodne chceli 7,5 eura za hodinu, avizovali súhlas s návrhom