Vianočný kaktus potrebuje oddych. FOTO - AUTOR |
Každá rastlina potrebuje obdobie pokoja, aby si nahromadila živiny a získala silu do ďalšej vegetácie. Hybridný zygokaktus (vianočný kaktus) potrebuje štyri až šesť týždňov po odkvitnutí prostredie s teplotou približne 12 stupňov. Počas tohto obdobia stačí rastlinu zalievať raz za tri až štyri týždne. Neskôr kaktus zavlažujeme častejšie a aplikujeme aj hnojivo pre kvitnúce rastliny.
Aby sme pri pestovaní sadeníc predišli výskytu chorôb a škodcov, používame dezinfikovaný substrát. Vhodné je aj vysievanie moreného osiva. Semená však nesejeme príliš hlboko ani husto. Vzchádzajúce rastliny musia mať dostatok svetla a optimálnu teplotu prostredia. Primeraná musí byť aj zálievka. Môžeme ich zaliať aj fungicídnym roztokom, čím znížime tzv. padanie vzchádzajúcich rastlín. Od konca februára začneme predkličovať zemiaky.
V tomto období si okrem žeruchy, pažítky a petržlenovej vňate môžeme dopestovať aj vňať cibuľky. Sadzačku s priemerom asi dva až tri centimetre vysadíme husto do zeminy v črepníku a zalievame ju. Na okennom parapete vyrastú pri izbovej teplote o dva až tri týždne listy, ktoré zužitkujeme v kuchyni. Najrýchlejšie však dopestujeme vňať z kuchynskej cibule, na ktorej pučia listy. Stačí na to pohár s vodou a špáradlá na upevnenie.
V tomto čase zakladáme teplé parenisko. Najlepší na tento účel je konský hnoj, ale môžu byť aj iné druhy hnoja. Dôležitý je tiež optimálny pomer exkrementov a slamy. Ďalšou požiadavkou je primeraná vlhkosť hnoja. Ak je príliš suchý, negatívne to ovplyvňuje jeho záhrevnosť. Hnoj navrstvíme do vyvezeného pareniska, ušliapeme a pokryjeme zeminou. Necháme dostatok priestoru medzi oknom a povrchom pôdy.
Topiaci sa sneh je dobrým indikátorom na rozpoznanie najteplejších miest na záhrade - tam sa sneh roztápa najskôr. Takéto miesta sú vhodné napríklad na skoré výsevy a pre chúlostivé letničky. (pav)