doživotné bývanie. Teraz sa však situácia zmenila a súrodenci majú o to veľký záujem. Ja by som chcel, aby sa to všetko prepísalo na matku, a ona nech to potom v závete dá, komu chce - ja o to nemám záujem. Chcel by som vedieť, akým spôsobom by sa to dalo prepísať na matku prípadne súrodenca, ktorého matka určí. Tak, aby to bolo jednoduché a aby som nemal veľké náklady, keďže som už raz platil dedičskú daň a už niekoľko rokov platím daň z nehnuteľnosti. Kde by sa to malo urobiť - v Senici, kde bolo dedičské konanie, alebo na Myjave, ktorá sa medzičasom stala okresným mestom, a akým spôsobom?
Predpokladáme, že ste výlučným vlastníkom zdedeného rodinného domu spolu so záhradou a vaša matka má v dome zabezpečené doživotné bývanie vo forme vecného bremena, ktoré bolo zriadené na základe schválenej dohody dedičov. Takéto vecné bremeno je v liste vlastníctva zapísané v časti C ako ťarcha spočívajúca na nehnuteľnosti. V prípade, ak o nehnuteľnosti nemáte záujem, nemôžete sa, ako uvádzate, vzdať dedičstva, ale môžete ich najlepšie formou darovacej zmluvy previesť na matku, prípadne súrodenca. Za predpokladu, žeby ste dom darovali späť matke a ona tam má zriadené právo doživotného užívania, bolo by vhodné dohodou zrušiť vecné bremeno zriadené v prospech matky, pretože by bolo nelogické, aby z vecného bremena bola vaša matka tak povinná, ako aj oprávnená. Následné nakladanie s nehnuteľnosťou bude výlučne na rozhodnutí vašej matky. Treba však poznamenať, že ak by aj matka spísala závet, v ktorom by dom odkázala výlučne vášmu súrodencovi, takýto závet by bol neplatný, pretože ako plnoletý potomok tzv. neopomenuteľný dedič - musíte v súlade s paragrafom 479 Občianskeho zákonníka dostať aspoň polovicu z toho, čo by vám patrilo pri dedení zo zákona. Ak ste napríklad dvaja súrodenci a v závete by matka odkázala dom výlučne jednému z vás, na základe spomínaného ustanovenia by vám patril dedičský podiel vo veľkosti jednej štvrtiny, teda polovice z vášho zákonného podielu. Samozrejme, ak nemáte o dom záujem, môžete v dedičskom konaní dedičstvo odmietnuť - písomne alebo ústnym vyhlásením na súde do jedného mesiaca odo dňa, keď vás súd o vašom práve dedičstvo odmietnuť poučí.
Ak sa rozhodnete riešiť situáciu tak, že dom darujete matke alebo súrodencovi, musíte uzavrieť darovaciu zmluvu podľa paragrafu 628 a nasledujúcich Občianskeho zákonníka. Keďže ide o nehnuteľnosť, darovacia zmluva musí byť písomná. Pri ponuke daru ste povinný obdarovaného upozorniť na chyby daru, o ktorých viete, napríklad že do domu zateká, treba opraviť strechu a podobne. Ustanovenie o tom, že obdarovaný bol oboznámený so stavom predmetu daru, je vhodné uviesť aj v darovacej zmluve. Vyhnete sa tak prípadným problémom, ak by obdarovaný chcel dar vrátiť preto, že má chyby, na ktoré ste ho neupozornili. Takisto sa vy ako darca môžete domáhať vrátenia daru, ak by sa obdarovaný správal k vám alebo príslušníkom vašej rodiny tak, že by tým hrubo porušoval dobré mravy. Základnými náležitosťami darovacej zmluvy sú označenie účastníkov (t. j. darcu a obdarovaného) vo forme meno, priezvisko, rodné priezvisko (aj u muža), dátum narodenia, rodné číslo, bydlisko a rodinný stav, špecifikácia nehnuteľnosti, dátum a podpis, ktorý v prípade darcu musí byť úradne overený. Podpis môžete úradne overiť buď na matrike, alebo notárskom úrade, nie je podstatné, v ktorom meste či obci. Následne na základe darovacej zmluvy podáte návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností v prospech obdarovaného t. j. matky alebo súrodenca, a to na tú správu katastra, v ktorej územnom obvode sa nehnuteľnosť nachádza. Za návrh musíte zaplatiť správny poplatok vo výške 2 000 korún. Na základe takéhoto prevodu vlastníckeho práva nemusíte platiť žiadnu daň, keďže od 1. januára 2004 je daň z darovania zrušená. V prípade spísania darovacej zmluvy by som vám odporúčala obrátiť sa na právnika.