Ted Arison síce pred šiestimi rokmi zomrel, ale jeho meno v zozname najbohatších Izraelčanov, ktorí dali veľa peňazí na charitu, nevymizlo.
Ich zárobky sa rovnajú trom štvrtinám príjmu izraelského štátneho rozpočtu, teda asi 43 miliardám dolárov. Je ich 18 a nechcú medzi seba nikoho pustiť. Obchodujú len medzi sebou. Sú medzi nimi tajnostkári, aj ľudia, čo o sebe povedia všetko. Drzí obchodníci nového typu, aj stará škola. Boháči.
Osemnásť najbohatších ľudí v Izraeli zamestnáva v tejto šesťmiliónovej krajine 150-tisíc ľudí. Pre väčšinu Izraelčanov sú tými, čo si splnili sny o zbohatnutí, a neprekáža im, že mnohí z nich majú problémy s daňovými úradmi. Izraelskí boháči sú totiž veľmi štedrí, tak ako väčšina židovských podnikateľov z cudziny. Takmer každá verejná budova v židovskom štáte má na stene dlhý zoznam tých, čo na ňu prispeli.
Arisonovci: od otca k dcére
Jedným z najčastejšie spomínaných mien je Ted Arison. Po tomto bohatom mužovi pomenovali aj architektonicky najodvážnejšiu vežu telavivskej nemocnice Ichilov.
Zakladateľovi siete luxusných výletných lodí Carnival odvaha nikdy nechýbala. Po tom, čo koncom 60. rokov minulého storočia skrachovala v Miami jeho dopravná firma, zacítil novú šancu. Pochopil, čo bude baviť znudených boháčov a snobov, a pustil sa do podnikania v cestovnom ruchu. Keď pred šiestimi rokmi zomrel v Tel Avive na srdcový záchvat, písali sa o ňom nekrológy, v ktorých stálo, že umrel najbohatší Žid na svete. Nikto nevie, či to bolo skutočne tak, faktom však je, že svojím deťom zanechal veľmi slušný obnos, podiely v izraelských podnikoch a kontrolný balík najväčšej izraelskej banky Hapoalim. A okrem toho charitatívne záväzky.
Arison rozdal na charitu obrovské peniaze. Nielen v rodnom Izraeli, ale aj v Amerike, kde roky žil. Teraz vedie rodinnú firmu jeho 48-ročná dcéra Shari. V zozname najväčších izraelských boháčov je jedinou ženou. Razantná dáma sa považuje aj za jednu z najvplyvnejších žien v biznise na svete. Rovnako ako jej otec ani Shari sa nebojí akcie a pozná moc peňazí. Trikrát vydatá matka siedmich detí bez rozpakov hovorí o tom, že pravidelne chodí k svojmu psychoterapeutovi, lebo má plno fóbií, aj o tom, že prepadla New Age. "Mám veľa peňazí, ale nič to pre mňa neznamená. Nikdy mi to nič nehovorilo," povedala v rozhovore pre denník Jediot Achronot.
Keď zasadla na stoličku šéfky banky Hapoalim, rozhodla sa prepustiť prebytočných ľudí. Pre zamestnancov to bol šok. V Izraeli sa totiž aj napriek tomu, že je to ekonomicky dravý štát, ešte stále pestuje sociálne cítenie. Arisonová ukázala, že ho nemá, takže veľa Izraelčanov ju znenávidelo. Mnohí sa tešili, keď sa dostala na prvé stránky bulváru.
Postaral sa o to jej manžel Ofer Glazer. Pred dvomi rokmi dostal deväť mesiacov väzenia za sexuálne obťažovanie. Dve ženy ho obvinili, že ich násilím žiadal o sexuálny styk a bol mimoriadne vulgárny. Glazer sa bránil, že ženy sa správali vyzývavo, a on sa len zachoval ako každý muž. Arisonová svojho manžela bránila, a dokonca na protest proti médiám, ktoré zasahovali do jej súkromia, opustila v roku 2003 Izrael a pozastavila všetky charitatívne projekty v krajine. Išlo o takmer 150 miliónov dolárov.
Doteraz sa však špekuluje, že Izrael opustila kvôli inej veci - začal ju totiž naháňať daňový úrad. Shari vraj dlhuje na daniach najmenej 30 miliónov dolárov. Nepriznala totiž príjmy z predaja časti otcovej firmy.
Nochi Dankner: biznis a tradícia
Kým o Shari Arisonovej vedia Izraelčania všetko, o najbohatšom mužovi krajiny - Nochim Danknerovi takmer nič. Podľa izraelských ekonomických novinárov je muž neurčitého veku aj výrazu tváre bezohľadný dravec. Nie je neľútostný len v biznise, ale aj súkromí. Keď mu to vyhovovalo, rozbil vzťah svojho otca a strýka. Bratia Šmuel a Jicchak Danknerovci roky podnikali ako dvojica. Kupovali, čo prišlo: banky, stavebné firmy, fabriky. Keď sa však do rodinnej firmy dostal Jicchakov syn Nochi, všetko sa zmenilo. Nochi bol iná generácia ako otcovia - zakladatelia a bolo mu jasné, že s výstavbou bytov a výrobou keramických tvárnic rodinný majetok nezveľadí.
Presvedčil svojho otca, že eldorádo leží v komunikačných technológiách, mobiloch a počítačoch. Druhá hlava rodiny - Šmuel - sa však zaťal. Rodina sa rozpadla a jedna vetva ohovárala druhú. Bratia sa prestali stýkať a hovorili o tom, kto sa snaží ako okradnúť toho druhého. A Nochi zatiaľ chladne skupoval, čo sa dalo. Nakoniec sa rodina rozdelila na dva podniky. Nochiho to síce finančne oslabilo, ale otriasol sa a išiel za svojím. Investoval do telekomunikácií, mobilnej siete a Arisonovcom predal svoj podiel v banke Hapoalim.
Teraz je najbohatším mužom Izraela a po ministrovi financií a šéfovi centrálnej banky aj najvplyvnejším mužom izraelskej ekonomiky. A niekedy dokonale prekvapí. Vo svojej sieti supermarketov Super Sol sa napríklad rozhodol predávať len kóšer potraviny, hoci väčšina konkurencie to už dávno nerobí. Jeho obchody sú tiež zatvorené počas sabatu, čo sa v čoraz sekulárnejšom Izraeli považuje za prejav staromódnosti.
Nochi Dankner odpovedá: biznis je biznis. A tradícia je tradícia.
Chaim Saban: dary pre politikov aj nemocnice
Chaim Saban je zase veľmi neortodoxný. Na rozdiel od väčšiny izraelských podnikateľov, ktorí z čisto praktických dôvodov podporujú všetky veľké strany, je Saban verný ľavici. V Izraeli podporuje labouristov, v Amerike demokratov. A rozdáva dosť. Keď sa dozvedel, že jeden zo sponzorov amerických demokratov dal o desaťtisíc dolárov viac ako on, nerozpakoval sa a prihodil štvrť milióna.
Rád o sebe hovorí, že sa narodil v Egypte, vychovali ho v Izraeli a terno urobil v Amerike.
Tretiemu najbohatšiemu mužovi Izraela nevyšiel tento rok veľký obchod, ale nič to s ním neurobilo. Šesťdesiatdvaročný Saban sa totiž pokúšal predať svoj podiel v nemeckej televízii Pro7 Axelovi Springerovi, ale nemecký protimonopolný úrad to zakázal. "Akcie si nechám, je to dobrá firma,'' povedal.
Saban je spolu s manželkou Cheryl podľa britského denníka The Independent hviezdou medzi miliardármi, čo prispievajú na charitu. Jeho dary pre nemocnice v Amerike aj Izraeli sa rátajú v desiatkach miliónov dolárov. Žije v Hollywoode a tamojším celebritám odkázal: Hej, ľudia, viete, že môžete niečo so svojimi prachmi urobiť, tak neváhajte a dajte.
Daňové úrady ani polícia však z jeho rozdávania nadšené nie sú. Hlavne z darov pre politické strany. Problémy s jeho príspevkami mal aj bývalý prezident Bill Clinton, aj izraelský expremiér Ehud Barak. Obaja museli vysvetľovať, prečo od Sabana zobrali peniaze nad povolený limit.
Doma v Izraeli ho príliš nemilujú. Ľudia o ňom hovoria, že je rozhadzovačný a len dráždi ľudí, čo tvrdia, že Židia si môžu kúpiť všetko a každého.
V čom podnikajú najbohatší Izraelčania
Nochi Dankner banky, telekomunikácie, poisťovňa, stavebníctvo Achim Ofer lodiarstvo Chaim Saban médiá, telekomunikácie David Weismann supermarkety, čerpacie stanice Shari Arisonová bankovníctvo, stavebníctvo Jicchak Tsuva čerpacie stanice, lodiarstvo David Borowitz letecká spoločnosť El Al, stavebníctvo, čerpacie stanice Tzadik Bino čerpacie stanice, bankovníctvo Sachar Kaz poisťovníctvo, doprava Miki Federman hi-tech, hotelierstvo Muzi Whitman izraelská pobočka Coca Cola, bankovníctvo Yair Hamburger poisťovníctvo, investičné spoločnosti Lev Levajov stavebníctvo, keramika, oceliarstvo Steve Weitheimer hi-tech Eliezer Fishman poisťovníctvo, stavebníctvo, investície, médiá Michael Strauss mliekárenstvo, potraviny Achim Ziaspel hi-tech Šlomo Schmelazer investície Chaim Saban je okrem Teda Arisona jediný z 18 izraelských boháčov, ktorého fotografie sa sa dajú nájsť v tlačových agentúrach. Zrejme aj preto, že spolu s manželkou Cheryl je podľa britského denníka The Independent hviezdou medzi miliardármi, čo prispievajú na charitu. Jeho dary pre nemocnice v Izraeli aj Amerike, kde žije, dosahujú desiatky miliónov dolárov.
Ted Arison založil začiatkom 70. rokov luxusnú sieť výletných lodí Carnival pre znudených boháčov a snobov.