
Americkí vojaci ošetrujú zraneného kolegu, ktorého zasiahla črepina počas bojov vo východnom Afganistane.
FOTO - ČTK/AP
„Včera sme ich zabili päťsto alebo aj viac,“ odhaduje americký dôstojník Walter Piatt na Bagramskom letisku, z ktorého sa stala kľúčová americká základňa. Bojovníci Talibanu a al-Káidy bránia horské jaskyne a Američania na nich útočia zo vzduchu i zo zeme. Boje o jaskyne pri Gardéze sú najťažšie od začiatku vojny v Afganistane. Američania v nich prišli už o ôsmich ľudí.
Spojenci prišli včera o ďalších vojakov. Dvaja Nemci a traja Dáni zahynuli pri výbuchu bomby v hlavnom meste Kábule. Patrili k medzinárodným mierovým jednotkám.
Do zamrznutých hôr pri Gardéze medzitým mieria stovky ďalších amerických vojakov. Aj nepriateľom však prichádzajú posily. „Máme správy, že miestni fundamentalisti sa pridávajú k svätej vojne proti Američanom,“ povedal Frank Hagenbeck, veliteľ operácie Anakonda.
Rebeli včera kládli oveľa väčší odpor, ako sa čakalo. Ich taktika je bleskovo zaútočiť a rýchlo sa schovať. „Bojujú partizánskym spôsobom boja,“ povedal Muhammad Junís, afganský vojak, ktorý sa práve vrátil z frontovej línie. „Sú rozdelení na skupinky po štyroch a piatich. Vyskočia z jaskyne, začnú páliť a potom sa hneď zahrabú späť. Veľmi dobre poznajú terén.“
Spojenci však postupne získavajú prevahu. Stále sa približujú k jaskyniam, na niektorých miestach im chýba už len sto metrov. „Sme už tak blízko, že strieľame len pištoľami,“ povedal ďalší afganský vojak. Zopár jaskýň sa im už podarilo dobyť. Našli tam muníciu, zahraničné pasy a vodičské preukazy. „Bolo to neuveriteľné, kde tí chlapíci spali, postele boli ešte vyhriate a čaj vrel,“ povedal americký major Mark Nielsen.
Premiér dočasnej afganskej vlády Hamíd Karzaj včera vyhlásil, že je s operáciou Anakonda spokojný. „Ide o poslednú izolovanú základňu teroristov v Afganistane.“
Spojencov je na bojisku asi 2000 - z toho 950 Američanov, 800 Afgancov a zvyšok sú vojaci európskych spojencov. (miš, reuters)