BRATISLAVA – Spoločnosti Horizont a B.M.G. sa zbavujú lukratívneho majetku a je pravdepodobné, že po vyhlásení konkurzu už nebudú mať čím ani čiastočne uhradiť nároky bývalých klientov. V uplynulých dňoch predali časopisy Lišiak, Profit a TV Komplet pravdepodobne bez toho, aby zinkasovali peniaze.
Potvrdzujú sa tak varovania analytikov, že aj neveľký majetok, ktorý zostal vo firmách, sa majitelia nebankových subjektov budú snažiť čo najrýchlejšie vytunelovať. Zabrániť tomu mohli súdy a sudcovia, ak by rýchlejšie posudzovali návrhy na konkurzy. Hoci od vypuknutia krízy v Horizonte a B.M.G. už uplynul mesiac, ani jedna z týchto firiem nie je v konkurze a so svojím majetkom môže ľubovoľne nakladať.
Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že existovala možnosť, ako zablokovať majetok bez súdneho rozhodnutia. Podľa Daniela Lipšica, vedúceho úradu ministerstva, by stačilo, aby prokurátor rozhodol o zaistení majetku poškodeného, čiže klientov B.M.G. „Môže to urobiť dokonca aj bez návrhu poškodeného, z úradnej povinnosti. Ale aj z iniciatívy vyšetrovateľa,“ povedal pre SME Lipšic.
Podľa Lipšica je celkom zjavné, že trestný čin podvodu aj neoprávneného podnikania bol dokonaný oveľa skôr, ako sa uzavreli pobočky. „Prečo finančná polícia štyri roky preverovala činnosť týchto subjektov a za celé toto obdobie sa nezačalo trestné stíhanie?“ pýta sa Lipšic.
Ak by súd vyhlásil konkurz a predbežného správcu, disponovať s majetkom by bolo možné len s jeho súhlasom.
Košický krajský súd, ktorý kauzy B.M.G. a Horizontu posudzuje oddelene, vysvetľuje svoj zdržanlivý postoj jarnou dovolenkou sudkýň prípadne pomalým postupom polície. „Na zabezpečenie majetku mali byť vykonané isté opatrenia zo strany orgánov činných v trestnom konaní,“ povedal Ladislav Duditš zo súdu v Košiciach.
Súd eviduje desať návrhov na konkurz proti B.M.G. Invest a päť návrhov proti Horizontu Slovakia. Podľa Duditša príslušní sudcovia zatiaľ skúmajú, či návrhy spĺňajú zákonné náležitosti. „Konkurz bude vyhlásený, keď budú tieto podmienky splnené,“ tvrdí Duditš. Zdôraznil, že konkurz na B.M.G. a Horizont nemá prednosť pred ostatnými: „Na konkurznom oddelení krajského súdu je niekoľko stoviek návrhov na vyhlásenie konkurzu na majetok iných dlžníkov, nie je dôvod, prečo by mal byť niektorý uprednostnený pred iným.“
Problém je v súdoch
V Českej republike neboli k nelicencovaným spoločnostiam takí zhovievaví ako my. Vyšetrovateľ ich obvinil z podvodu a neoprávneného podnikania. V prípade českého B.M.G. súd rýchlo zablokoval účty a jeho pobočky prestali prijímať vklady od občanov.
Podľa viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka je problém v slovenskej legislatíve. Podobne vnímajú právne prostredie na Slovensku aj podnikatelia. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorá zhromažďuje názory firiem na problémy našej ekonomiky, sa vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva ešte aj vlani zhoršovala. Eugen Jurzyca, člen programovej rady aliancie, upozornil, že ani keď sa dodržiavajú zákony, nie je ochránená morálka. „Zákony možno meniť v priebehu niekoľkých týždňov, ale neformálne pravidlá ako napríklad morálku, je možné meniť v priebehu rokov, možno desaťročí.“
Náprava súdnictva je otázkou dlhšieho obdobia aj podľa ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského: „Nemám šancu pohnúť s nimi okamžite, ale mám šancu dlhodobými metódami pôsobiť na zmenu súdnictva – vylepšovaním zákonov, pôsobením na právne vedomie verejnosti a samozrejme aj sudcov,“ povedal v rozhovore pre SME.
Autor: hr, rf, jj