OSTENDE - Najúspešnejší slovenskí vytrvalci posledného obdobia Róbert Štefko a Miroslav Vanko aj s trénerom Dušanom Valentom (všetci Dukla Banská Bystrica) vstúpili do atletického roka 2001 úspešne. Na preloženom svetovom šampionáte krosárov v belgickom Ostende zaznamenali najlepšie umiestnenia bohatej kariéry, čo je dobrý signál pred hlavnými udalosťami leta.
Obaja bežali na doraz s nezlomnou vôľou a spomedzi stredoeurópskych krajín dosiahlo Slovensko najlepšie výsledky. Desiata Štefkova pozícia pred tromi Keňanmi a Etiópčanom Jifarom má vysokú hodnotu. Nerušená príprava a uspokojivý zdravotný stav priniesli zaslúžený úspech. „Nemal som žiadne problémy a to rozhodlo.“
Európanom sa v tomto behu mimoriadne darilo, keď Štefko bol na desiatom mieste len siedmym najlepším bežcom starého kontinentu. V míliarskom behu bola úplne iná situácia. Najlepší Európan Talian Di Pardo bol 20. a druhý Slovák Vanko 21. Toho tesná prehra mrzela: „Veľmi som chcel, ale meniaci sa terén a blato mi vyhovuje menej ako Robovi.“ Obaja dokázali, že nie sú na odpis. Teraz sa však ich cesty rozchádzajú. Vanko myslí na neoficiálne ME na 10 000 m na dráhe v španielskom Barakalde 7. apríla a Štefko na Berlínsky polmaratón už túto nedeľu. Vanko sa chce na MS v Kanade dostať práve na desiatke, Štefko v maratóne. Zatiaľ však stále nie je známe, či sa o limit pokúsi v Londýne alebo Rotterdame, aj keď dátum je zhodný (22. apríla).
Ukázalo sa, že silná konkurencia Afričanov sa dá narušiť na ťažkých blatistých terénoch v severnej hemisfére. Po prvý raz od roku 1984 sa na stupne víťazov v hlavnom mužskom behu dostali až dvaja Európania. Aj keď v prípade domáceho Mourhita je toto konštatovanie len čiastočne pravdivé, keďže pochádza z Maroka. Druhá pozícia Ukrajinca Lebeďa je však prvoradým prekvapením. Inak však Európa paberkovala zásluhou dvoch medailí Britky Radcliffovej (zlato na dlhej a striebro na míliarskej trati) a s ďalšími tromi kovmi v hodnotení družstiev. V juniorských kategóriách však vyšiel starý kontinent úplne naprázdno. Z celkového počtu 36 medailí získali Keňa a Etiópia dovedna 25, čo hovorí za všetko. O rok v Dubline sa dajú čakať rovnako ťažké trate a podobný obraz. Šampionáty ostanú aj v ďalších rokoch v Európe: 2003 - Lausanne, 2004 - Brusel a 2005 - Le Mans. (sita)