FOTO |
Vojna v Iraku sa dostáva do novej fázy. Politici aj analytici vystríhajú, že krajina nebola nikdy tak blízko občianskej vojne ako teraz. Stredajší výbuch v šiitskej svätyni v Samare vyvolal útoky na sunnitské mešity, vraždy. Ožili staronové spory medzi šiitmi a sunnitmi a vzájomné obviňovanie. Protest sa rozšíril aj mimo Iraku: včera proti útoku demonštrovali tisícky šiitov v Kašmíre.
Iracký prezident Džalal Talabáni sa snaží zabrániť najhoršiemu. Včera zvolal predstaviteľov hlavných politických strán, aby rokovali, ako ďalej. Hlavná sunnitská frakcia Národný front zhody odmietla prísť. Nechce tiež pokračovať v rozhovoroch o zostavovaní novej vlády. Tvrdí, že šiiti, ktorí sú pri moci, neurobili nič, aby zabránili ničeniu ich objektov. Jeden z ich politikov označil protestujúcich šiitov za 'odpad'. Tak ich zvykol volať aj Saddám Husajn, ktorý je sunnitského pôvodu.
Podľa viacerých zdrojov zničili zväčša šiitské milície 90, podľa niektorých zdrojov až 168 sunnitských mešít po celej krajine. Zabitých či skôr zlynčovaných a popravených bolo niekoľko desiatok ľudí, medzi nimi aj novinárka televízie al-Arabíja a duchovní. Šiitské mestá sú plné mužov so zbraňami v rukách. Podľa vlastných slov sú ochotní útočiť a umierať, ak im to ich kazatelia rozkážu. Tieto vyhlásenia výdatne podporuje radikálny klerik Muktada Sadr. Má mužov, veľa zbraní a už v minulosti ukázal, že vie robiť problémy. Jeho klerici vykrikujú v mešitách, že za všetko môžu Američania, sunniti a sionisti. Šiitské milície chcú prevziať od vlády ochranu mešít.
V mestách, kde žijú šiiti aj sunniti, sú pozatvárané obchody. Sunnitské mešity odporúčajú veriacim, aby sa modlili radšej doma. Vo viacerých oblastiach platí zákaz vychádzania, vojakom a policajtom zrušili dovolenky a prikázali im, aby sa čo najskôr vrátili k jednotkám. Americkí vojaci obmedzili pohyb po irackých mestách na minimum. Armáda sa obáva, že konvoje by sa stali cieľom útoku. Američania a Briti ponúkli pomoc pri obnovovaní samarskej svätyne.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadinedžád vyhlásil, že za útokmi sú 'Američania a sinonisti', ktorí nerešpektujú pravého Boha. K útokom v Samare sa nikto neprihlásil, panuje však presvedčenie, že ich spáchali žoldnieri z cudziny najatí irackou odnožou al-Káidy.
Posledný vývoj vystrašil aj americkú administratívu. (mik)
FOTO |
Potom, ako sa zo šiitskej svätyne v Samare (prvý záber) stala po útoku ruina (fotografia v strede), strážia irackí vojaci sunnitské mešity v Bagdade i v ostatných mestách. FOTO - REUTERS |