VANCOUVER - Svetový šampionát krasokorčuliarov v kanadskom Vancouvri bol úspešný. A to aj napriek tomu, že rozhodcovia neudelili ani jednu šestku. Vyše 210 000 divákov zaplatilo za vstupenky takmer sedem miliónov dolárov a hala General Motors Place bola preplnená aj na nedeľňajšej exhibícii. Podľa kanadskej agentúry Canadian Press bola televízna sledovanosť v Kanade vyššia ako pri zápasoch hokejovej NHL.
Diváci povzbudzovali všetkých, najviac, samozrejme, domácich. Najmä vtedy, keď Saleová s Pelletierom získali zlato v športových dvojiciach. Zazneli dokonca hlasy, že to boli najlepšie MS vôbec. Víťazi sa stali hlavnými adeptmi na zlato na ZOH 2002 v Salt Lake City. Okrem Kwanovej neuspeli obhajcovia titulov. Od čias Katariny Wittovej je to prvá pretekárka so štyrmi titulmi svetovej šampiónky.
Muži mali jasné rozhodnutie v podobe prvého triumfu Pľuščenka nad Jagudinom na MS. Zranenie potom Jagudina donútilo odvolať pošampionátovú sériu exhibičných vystúpení na americkom kontinente. V párových súťažiach boli rozuzlenia tesné a dramatické. Šampionát sa na rozdiel od vlaňajšieho obišiel bez drám v oblasti dopingu, narúšania súkromia alebo bez pádov na ľade. Rusko a USA potvrdili svoju dominanciu. Ďalšie šampionáty budú na budúci rok v Nagane, v roku 2003 vo Washingtone a v roku 2004 sa očakáva návrat na európsky kontinent. Na rok 2005 sa opäť uchádzajú o usporiadanie Kanaďania, záujem majú údajne Edmonton a Ottawa. Denník Ottawa Sun napísal: „Vancouver zdvihol latku veľmi vysoko. Už netrpezlivo čakáme, čo bude nasledovať v ďalších rokoch.“
Slovensko sa mohlo tešiť len z jednej miestenky na ZOH a dobrej povesti po úspešnej organizácii januárových ME v Bratislave. Zväzová podpredsedníčka a renomovaná rozhodkyňa Felicitas Babušíková zhodnotila vystúpenie slovenskej reprezentácie nasledovne: „Potvrdil sa trend mimoriadnej vyrovnanosti a stále sa zvyšujúcej úrovne. Rozdiely medzi pretekármi sú minimálne a rozhoduje, kto čo pokazí. Zo slovenskej reprezentácie hodnotím pozitívne Zuzanu Babiakovú, keď jej vlastne nevyšla len záverečná voľná jazda. Vie všetko, čo súperky okolo nej. Potrebuje sa viac predať a ukázať. V závere toho mala už plné zuby, nemožno sa však čudovať, pretože pre ženy trvá šampionát najdlhšie. Ani druhý sólista Róbert Kažimír nebol zlý a nedá sa povedať, že sklamal. To, čo vie, je však na súčasnú konkurenciu málo. Tanečníci Ďurkovská s Mesárošom ukázali výkon na hranici svojich schopností, čo však na postup z kvalifikácie nestačilo. Podľa všetkých informácií pravdepodobne končia svoju športovú kariéru. Marián asi úplne a Zuzana si bude hľadať nového partnera.“
O sklamaní hovorila F. Babušíková len v prípade súrodeneckej dvojice Beständigovcov. „Mali na viac, a ak by zajazdili to, čo vedia, mohli sa kvalifikovať aj na olympijské hry. Prečo sa im to nepodarilo, je inou otázkou. Sú v tom osobné veci a po návrate treba analyzovať, čo ďalej do budúcnosti s týmto párom. Aj oni a aj Kažimír sa ešte budú pokúšať o dodatočné získanie olympijských miest na októbrovej kvalifikácii v Záhrebe. Bude to však ťažké, lebo viaceré silné krajiny nezískali očakávané pozície v Kanade a tiež myslia na Záhreb.“
Slovenská funkcionárka sa vyjadrila aj o otázke, prečo na šampionáte nepadla ani jedna najvyššia známka. „Rozhodne to nebolo nižšou kvalitou, ale skôr vyžrebovaním a pravidlami. Adepti na šestky išli v záverečných skupinách medzi prvými, a preto túto známku nemohli dostať. Taký Pľuščenko si šestku zaslúžil, musel by však ísť posledný.“ (sita)