Podozrenia na vírus vtáčej chrípky H5N1 pri sokolovi sťahovavom a potápačovi bielom potvrdili naše laboratóriá, kontravzorky poslali včera ráno špeciálnym kuriérom aj do laboratória v Anglicku.
Minister včera všetkých varoval pred "kurínovou turistikou". Nechce, aby do kurínov a veľkochovov hydiny chodili ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť.
Prikázal, aby všetci chovatelia na Slovensku znemožnili voľný pohyb hydiny.
Sokola našli pri Gabčíkove a potápača pri bratislavskom Slovnafte. Minister naznačil, že všetku hydinu, ktorú uvidia veterinári najmä v týchto oblastiach voľne pobehovať, bez milosti zlikvidujú.
Veterinári v súčasnosti kontrolujú najmä veľkochovy a drobných chovateľov v desaťkilometrovom pásme okolo miest, kde sa nakazené vtáky našli. Keď nájdu uhynuté vtáky, dopravia ich do laboratória.
Simon hovorí, že v okolí Gabčíkova má každá dedina svojho pridelenca, ktorý kontroluje chovy.
Na Slovensku v súčasnosti chovajú veľkochovatelia asi 30 miliónov kusov hydiny a drobní chovatelia pri rodinných domoch asi tri milióny.
Ak by sa zistil vírus vo veľkochove, majiteľ by mal nárok na kompenzáciu, ak by dodržiaval všetky veterinárne nariadenia. Simon si však myslí, že veľké chovy sú zabezpečené a nepočíta s tým, že by u nás museli likvidovať veľké množstvo nakazenej hydiny.
Virológ Fedor Čiampor zo Slovenskej akadémie vied povedal, že "nemám dojem, že by médiá robili panickú kampaň," z vtáčej chrípky na Slovensku.
Holanďania a Francúzi sa chystajú očkovať hydinu látkami vyvinutými vo vlastných laboratóriách. Simon tvrdí, že žiadne očkované mäso na Slovensko nedovezieme, lebo vakcíny nie sú v Európe akreditované a "my nemáme priestor, aby sme tu robili experimenty".