Heligónka nie je akordeón, hoci si ich ľudia často mýlia. 32 detí zo Starej Bystrice ich však bezpečne rozozná. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
V kysuckej obci Stará Bystrica majú na základnej škole najviac heligónkarov na Slovensku. Neobvyklá tradícia sa tu uchytila pred siedmimi rokmi, keď prišiel na nápad s heligónkarmi bývalý starosta. Dnes krúžok na škole zastrešuje centrum voľného času a základy hry na nástroji už zvláda 32 žiakov.
Podľa pedagóga Romana Capeka ide zrejme nielen o slovenskú raritu, ale taký veľký počet heligónkarov nie je asi nikde v Európe.
Capek chodí do Bystrice raz do týždňa zo Skalitého. Zvyšné dni vyučuje hru na tomto nástroji na medzinárodnom hudobnom gymnáziu v Poľsku. Aj tam projekt zo Slovenska veľmi obdivujú.
Capek je známy aj tým, že ako jediný Slovák hral pápežovi Jánovi Pavlovi II. pri príležitosti jeho pontifikátu. Heligónku považuje za nástroj, ktorý sa z povedomia ľudí trocha stratil, no pomaly sa doň vracia.
"Niektorí ľudia si ju stále mýlia s akordeónom, ale jej diapazón je úplne odlišný. Kedysi to bol dominantný nástroj chlapcov, ale dnes na ňom stále častejšie hrajú aj dievčatá," dodáva. Za pravdu mu dávajú aj úspechy 14- ročnej Kristíny Skaličanovej, ktorá si vyslúžila titul Zlatý slávik Kysúc. Napriek náročnosti hry stále pribúdajú na škole žiaci, ktorí sa ju chcú učiť. Heligónkarskú tradíciu chcú prostredníctvom projektov rozvíjať aj v budúcnosti. (eta)