Zlaté medaily v pretekoch biatlonových štafiet žien na 4 x 6 km si vybojovali v Cesane San Sicario Rusky v zložení Anna Bogalijová, Svetlana Išmuratovová, Oľga Zajcevová a Albina Achatovová. FOTO - SITA/AP
Štvrté v Nagane, piate v Salt Lake City, desiate v Turíne - takto si slovenské biatlonistky záverečný štart na XX. olympijských hrách v Taliansku nepredstavovali. Chceli byť v prvej šestke, no už prvý úsek štafety 4 x 6 km a nevoľnosť Anny Murínovej, ktorá sa z čelných pozícií po prvom kole prepadla až na šestnástu priečku, ukončili akékoľvek nádeje. Anka odovzdávala so stratou dvoch minút a dvoch sekúnd na vedúce Rusky a aj reprezentačnému trénerovi Jurajovi Sanitrovi bolo jasné, že disciplína, na ktorú sa Slovensko v príprave najviac sústreďovalo, je nenávratne stratená.
"Nesplnili sme cieľ. Po takom úvode je konečné desiate miesto maximum, aké sme mohli získať. Verejnosť nás za taký výkon nepochváli, bohužiaľ, v športe a zvlášť v biatlone, sa nedá nič predpokladať," vravel smutne. Možno mu hlavou i prebleslo, či bolo správne nasadiť na prvý úsek Murínovú, keď jej vysoká nadmorská výška na tratiach v San Sicariu i teplo, aké počas väčšiny súťaží v dejisku panovalo, robili značné problémy.
"Pracovali sme na tom, aby sa na tú výšku, aká tu je, adaptovala. Šprint išla veľmi dobre, až v stíhačke prišiel malý výpadok v závere. Myslel som si, že tých šesť štafetových kilometrov vydrží," vysvetľoval Sanitra pôvodné rozhodnutie. Už štart ho však, ako sám priznal, trochu vyplašil. "Videl som na nej, že bola veľmi nervózna, strémovaná. Možno aj to zohralo rolu, ale je to skúsená pretekárka a také niečo by sa jej nemalo stať," myslí si. "Žiaľ, znovu mala fyzický výpadok. V závere mala problém udržať sa na nohách. Dovtedy išla celkom slušne, ale potom sa to zlomilo."
Slovenky, ktoré sa od druhého úseku postupne šplhali nahor, sa napokon stihli dostať aspoň medzi prvú desiatku. Strata na zlaté Rusky však bola hrozivá (5 minút a 43 sekúnd). A pritom naše kvarteto nemuselo ani raz do trestného kola. Murínová spotrebovala dva rezervné náboje, Pavkovčeková tri, Halinárová len jeden a Mihoková štyri.
Víťazné Rusky v zložení Anna Bogaliová, Svetlana Išmuratovová, Oľga Zajcevová a Albina Achatovová, zašli nevídané preteky. Na sklopenie 40 terčov spotrebovali len 42 nábojov a nemeckým obhajkyniam zlata z Nagana 1998 i Salt Lake City 2002 nedali žiadnu šancu. Nemky, ktoré došli do cieľa s viac než 50-sekundovým mankom, spotrebovali osem rezervných nábojov a museli i do jedného trestného kola. Po bronz si dobehli Francúzky, hoci po prvom úseku Perettovej bežali na zdanlivo beznádejnom 14. mieste. Baverelová-Robertová však na druhom úseku predbehla deväť súperiek, Becaertová odovzdávala štvrtá a Baillyovej v závere stačilo na medailu predbehnúť už len Bielorusku Olenu Zubrilovovú. (rh)
Štafety na 4 x 6 km
1. Rusko (Bogalijová, Išmuratovová, Zajcevová, Achatovová) 1:16:12,5 (0 tr. okr. + 2 dobíjania)
2. Nemecko (Glagowová, Henkelová, Apelová, Wilhelmová) +50,7 (1+8),
3. Francúzsko (Perettová, Baverelová-Robertová, Becaertová, Baillyová) 2:26,2 (0+8)
4. Bielorusko 3:07,1 (0+8), 5. Nórsko 3:21,9, 6. Slovinsko 3:43,2 (1+11)
10. Slovensko (Anna Murínová, Marcela Pavkovčeková, Martina Halinárová, Soňa Mihoková) 5:43,0 (0+10)
Ako Slovenky strieľali a behali
Úsek meno ležka
stojka bežecký čas poradie
1 Anna Murínová 0+0
0:2 21:09,2 16.
2 Marcela Pavkovčeková 0+0
0+3 20:12,2 14.
3 Martina Halinárová 0+0
0+1 20:35,4 11.
4 Soňa Mihoková 0+2
0+2 19:58,7 10.
Prvé číslo pri streľbe znamená počet trestných okruhov, druhé počet dobíjaní.