Od vysokých dovozných ciel chce Brusel oslobodiť športovú obuv, napríklad tú, ktorú v Ázii vyrábajú európske firmy ako Adidas. FOTO - REUTERS
Pre čínskych a vietnamských výrobcov topánok nastávajú v Európe horšie časy. Európska komisia včera oznámila, že oficiálne navrhne uvaliť na ich dovoz protidumpingové clá. Znamená to, že tieto doteraz lacné topánky zdražejú o desiatky korún.
Komisár pre obchod Peter Mandelson včera navrhol dovozné clá vo výške 19,4 percenta pre čínsku a 16,8 percenta pre vietnamskú obuv. "Výrobcovia topánok v týchto krajinách môžu vďaka štátnej podpore vyvážať svoje výrobky lacnejšie, než je ich skutočná cena, čím sú potom zvýhodnení na trhu," povedal Mandelson. Podľa jeho slov je povinnosťou komisie zasiahnuť proti skrytým subvenciám, a teda cenovému dumpingu. Od ciel však bude oslobodená športová, ale aj detská obuv, lebo by to uškodilo rodinám s deťmi.
Podľa Mandelsona 20-percentné clo automaticky neznamená plošné zdraženie topánok o 20 percent. "Podľa našich prepočtov jeden dovezený pár topánok môže zdražieť v priemere o 1,5 eura," dodal.
Združenie európskeho obchodu EuroCommerce však vypočítalo, že pár topánok by po uvalení protidumpingových ciel zdražel zhruba o 10 eur, a to pri všetkých typoch obuvi.
Argumentuje, že nízke ceny ázijských topánok tlačia aj na európskych predajcov, aby znižovali ceny. S clami preto združenie nesúhlasí podobne, ako aj najväčší európsky výrobca, spoločnosť Clarks.
Naopak, talianski výrobcovia obuvi pôvodne žiadali až 50-percentné clo, a preto sú s bezmála 20-percentnými sadzbami nespokojní. "Európa musí urobiť viac, aby ochránila svoje firmy a pracovníkov," vyhlásil zástupca talianskeho ministra pre priemysel Adolfo Urso.
Pokiaľ návrh komisie schvália členské štáty, začne clo platiť od apríla, ale nie hneď v plnej výške. Mandelson počíta s tým, že od 1. apríla začne platiť štvorpercentné clo, ktoré sa na stanovenú výšku dostane do šiestich mesiacov.
Eurokomisár zároveň začne rokovať s Čínou a Vietnamom o ich podpore niektorých výrobcov. "Počas tejto prvej fázy bezodkladne začneme diskusiu s oboma krajinami s cieľom povzbudiť ich k napraveniu tohto neférového obchodu," povedal s tým, že Európa rozhodne nebojuje proti prirodzeným výhodám týchto krajín. Vzťah s Čínou označil za "pozoruhodný, dobrý a stabilný".
Veľkosť európskeho trhu s topánkami*
2000 2001 2002 2003 2004 2005
Importy 21 23 24 24 24,5 25
Produkcia 19 20 18 17 16 -
*odhad v mld. eur Zdroj: Eurostat, Financial Times
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Brusel