FOTO
Bavorská automobilka BMW nebude na rozdiel od konkurencie, napríklad Volkswagenu či DaimlerChrysleru prepúšťať. Naopak, predseda predstavenstva BMW Helmut Panke vyhlásil, že jeho firma bude naďalej vytvárať nové pracovné príležitosti.
Zatiaľ čo v rokoch 2001 až 2004 odbúralo 30 najväčších nemeckých akciových spoločností okolo 300-tisíc pracovných miest, BMW zamestnal v Nemecku 11-tisíc nových pracovníkov. Panke pritom v interview pre denník Bild nepovedal, koľko nových zamestnancov prijme BMW tento rok do pracovného pomeru.
Nafúknutá administratíva
Vyhlásenie šéfa BMW kontrastuje so správami z iných nemeckých automobiliek. Týždenník Der Spiegel priniesol správu, že DaimlerChrysler má priveľa administratívnych zamestnancov. Ukázala to interná štúdia, vypracovaná pre nového šéfa DaimlerChrysleru Dietera Zetscheho. Podľa analýzy má najnižšie výdavky na administratívu producent nákladných automobilov Scania, ktorý na ňu vynakladá len 1,7 percenta celkového obratu. Medzi výrobcami osobných automobilov je na prvom mieste BMW, ktorý na správne činnosti vynakladá 2,5 percenta obratu.
V automobilke DaimlerChrysler predstavujú administratívne náklady 3,5 až 4 percentá tržieb. Aj preto jej šéf zamýšľa znížiť počet všetkých administratívnych pracovníkov v zastúpeniach na celom svete z 30-tisíc na 24-tisíc. DaimlerChrysler sa však nikdy nemôže dostať na úroveň BMW, lebo jeho administratíva musí koordinovať hneď tri oblasti: výrobu nákladných automobilov, ako aj produkciu osobných automobilov značiek Chrysler a Mercedes, zatiaľ čo BMW iba jednu.
Nové modely a prebytočné miesta
Racionalizačné opatrenia pripravujú aj manažéri Volkswagenu. Najväčšia európska automobilka podľa denníka Pforzheimer Zeitung bojuje s nadbytočnými kapacitami a vysokými výrobnými nákladmi. Úsporný program však môže údajne zasiahnuť až 20- zo 100-tisíc pracovníkov VW v Nemecku. Cieľom je znížiť výrobné náklady približne o tretinu. Člen predstavenstva Volkswagenu Wolfgang Bernhard medzičasom oznámil, že wolfsburská automobilka začína modelovú ofenzívu. Pracuje na vývoji 20 nových modelov, ktorými chce osloviť nových zákazníkov a tým zaplniť diery v ponuke. Ide napríklad o "menšieho brata" úspešného Touarega alebo o ľahkého SUV na platforme Golfa.
Zatiaľ čo v mníchovskej centrále BMW (hore) je zhruba toľko úradníkov, koľko automobilka potrebuje, Volkswagen a DaimlerChrysler musia pre úsporu nákladov prepúšťať. FOTO - ČTK/AP, SITA