Cez zimu ostáva väčšinou doma. Za teplom migruje len niekedy, stovky kilometrov, nie viac, tak ako iné druhy. Napriek tomu, že sa nevydáva na ďaleké púte, vírus H5N1 sa jej nevyhol. Vírus, ktorý vtákom spôsobuje chrípku. Chrípku životu nebezpečnú.
Zo škaredého káčatka nakoniec vyrástla krásna labuť. A práve ona sa v posledných dňoch stala hrozbou. Na brehu najstaršieho kontinentu sa nakazila vírusom. Odovzdala ho ďalej a skonala.
Škaredé káčatko je dnes choré a nie je nikde vítané. Obyvatelia strednej Európy sa na návrat svojich labutí netešia ako inokedy.
Vírus prišiel z Ázie, ale sťahovavé vtáky jeho prvotný prenos na svedomí pravdepodobne nemajú. Podľa odborníkov sa vírus rozšíril predajom hydiny, dokonca je možné, že putuje vtáčím trusom, ktorý sa predáva ako biohnojivo. Uhynuté labute ho do Európy nepriniesli, nakazili sa ním od iných druhov. Vtáčia chrípka putuje z východu na západ a z juhu na sever. Vírus obkľúčil aj Slovensko a netrvalo dlho, kým aj tu potvrdili prítomnosť vírusu H5N1.
V Nemecku našli vyše sto nakazených vtákov. Všetky krajiny začínajú s preventívnymi opatreniami, chránia hydinu, vo Francúzsku a Holandsku ju dokonca začali očkovať.