Protesty mladých demonštrantov v Minsku proti represívnemu režimu sú časté. Mladí ľudia na protestných akciách sú často zbití a zatknutí tajnou službou KGB. Očakáva sa, že pred voľbami sa tlak proti oponentom Alexandra Lukašenka ešte vystupňuje. FOTO - SITA/AP |
V Bielorusku budú o tri týždne prezidentské voľby. Režim Alexandra Lukašenka stupňuje tlak na akúkoľvek demokratickú opozíciu. Posledné dni si to odniesli mladí pozorovatelia volieb aj diplomati.
V utorok príslušníci KGB vtrhli v Minsku do bytov štyroch aktivistov z organizácie Partnerstvo, ktorá sa venuje pozorovaniu volieb. Všetkých štyroch následne agenti bieloruskej tajnej služby zatkli.
"Ich jedinou chybou bolo, že chceli na voľby dotiahnuť čo najviac nezávislých pozorovateľov," povedala SME Volha Ancypovičová, manželka jedného zo zadržaných. "Timofeja spolu s ostatnými teraz držia na KGB, podľa zákona to môžu robiť tri dni. Takže v piatok budeme vedieť, či ich pustia, alebo si vymyslia nejaké obvinenie a ešte si ich nechajú."
Hovorca KGB Valery Nadtachaeu novinárov informoval, že išlo o preventívne opatrenie. Zadržaným Bielorusom pre "nelegálne občianske aktivity" hrozí väzenie od šiestich mesiacov do troch rokov.
"Je to drsné, v Bielorusku je teraz veľa mladých ľudí, čo sa neboja. Naopak, režim má strach z odvážnych ľudí, ktorí majú vlastný názor," rozpráva Volha, ktorá je sama novinárka.
Štátne médiá o zadržaní mladých aktivistov mlčali. "Tie buď všetko v krajine chvália, alebo varujú pred katastrofickou oranžovou revolúciou," rozpráva Volha.
Jediným prehreškom aktivistov organizácie bolo, že ich občianske združenie nemalo platnú registráciu. Tú má však po prijatí novej "protirevolučnej legislatívy" problém získať väčšina z nezávislých mimovládnych organizácií. Väčšina nových občianskych združení, ktoré chcú pomôcť, aby sa Bielorusko stalo demokratickou krajinou, už ani o akreditácie nežiadajú. Príkladom je hnutie Chvatit (Dosť!), ktoré pred voľbami chystá viac občianskych akcií na prelomenie pasivity mladých ľudí.
Mesiac pred prezidentskými voľbami, v ktorých bude po zmanipulovanom referende kandidovať Lukašenko už po tretí raz za sebou, štátna propaganda zaútočila na české veľvyslanectvo. Ako včera napísali Lidové noviny, bieloruská štátna televízia v programe Panorama v nedeľu obvinila zamestnancov ambasády zo šírenia agitačných materiálov medzi extrémistickými organizáciami.
V skutočnosti išlo o rezolúciu OSN o situácii ľudských práv v Bielorusku. "Zistili sme, že celé to bolo nakrútené z budovy oproti, ktorá patrí vojenskej rozviedke," povedal Lidovým novinám vedúci českej diplomatickej misie v Minsku Vladimir Ruml.
Propagandistické reportáže namierené proti diplomatom zo západných krajín sú v Bielorusku bežným zvykom. Ich každodenný pohyb je sledovaný tajnými službami. "Keď som sa raz vrátil z dovolenky do práce, vo svojej kancelárii som zistil, že všetky zložky v počítači boli niekým prekopírované. V prenajatom byte sme si zas s manželkou našli odkaz: Boli sme tu," povedal SME jeden zo stredoeurópskych diplomatov, ktorí pôsobia v Minsku.