Knihy boli do konca vojny súčasťou knižnice známej školy reformovanej cirkvi v Sárospataku (slovensky Šarišský Potok alebo Blatný Potok), kde v rokoch 1650 až 1654 učil aj Ján Ámos Komenský. Väčšina navrátených kníh sú náboženské diela v latinčine a je medzi nimi aj 22 mimoriadne cenných prvotlačí, tlačených kníh spred roku 1500.
O navrátenie kníh viedla Budapešť spor s Moskvou od pádu komunistického režimu. Rusko, podobne ako v iných prípadoch, dlho popieralo, že by sa umelecké diela ukoristené z Nemecka nachádzali na jeho území. Neskôr síce v niekoľkých prípadoch priznalo, že ich vlastní. Tvrdilo, že ide o právoplatnú vojnovú korisť a kompenzácie za utrpenie ruského ľudu počas oslobodzovania Európy. Žiadosti o vrátenie pamiatok si naviac Rusko spája so spochybňovaním svojej roly v druhej svetovej vojne a odmieta ich už z prestížnych dôvodov.
V roku 2000 prijala Moskva reštitučný zákon, ktorý vrátenie podobných pamiatok zakazuje. Výnimkou môžu byť podľa zákona pamiatky patriace cirkvám či obetiam nacizmu. Knihy z cirkevnej školy v Sárospataku síce jasne patria medzi výnimky, rokovania o ich návrate do vlasti boli napriek tomu dlhé.
Navrátenie kníh z Blatného Potoka schválila dolná komora ruského parlamentu 20. januára. Termín súvisí s návštevou ruského prezidenta Vladimira Putina v Maďarsku na konci februára.
Rusko nakoniec knihy vrátilo iba s podmienkou, že Maďarsko zaplatí ako náklady za ich doterajšie uchovávanie viac ako 400-tisíc dolárov. Súčasťou dohody je aj to, že firma MOL venuje cez nadáciu zriadenú v Rusku necelý milión dolárov na rekonštrukciu dvoch múzeí v oblasti Voroneže, ktoré počas druhej svetovej vojny okupovali maďarské jednotky bojujúce po boku nemeckej armády.
Vrátením kníh sa spory medzi Maďarskom a Ruskom nekončia. Okrem kníh je vraj v tajných depozitároch v Nižnom Novgorode stále uložených asi 150 vzácnych obrazov, napríklad diela El Greca, Goyu, Moneta či Degasa. Podľa Budapešti patrili väčšinou maďarským Židom, ktorým ich najprv zhabali nacisti, a neskôr ich od nacistov ukoristila sovietska armáda, takže sa na ne tiež vzťahuje výnimka podľa ruského reštitučného zákona. Moskva to popiera.