ak parlament zákon ministerky Ivety Radičovej schváli.
Hovorca ministerstva Martin Danko odôvodňuje návrh tým, že občania tú možnosť špekulatívne využívali, keď o predčasný dôchodok žiadali "so spätnou účinnosťou, od 1. 1. 2004, hoci pritom ďalej pracovali". To podľa neho odporuje účelu predčasného dôchodku, pomôcť ľuďom, ktorí krátko pred odchodom do riadnej penzie "stratili zamestnanie a nemohli sa opäť zamestnať".
Zmena by sa podľa ministerstva ročne dotkla 1100 osôb. Na jednej osobe by Sociálna poisťovňa ušetrila priemerne 150-tisíc korún, takže v budúcom roku dovedna 165 miliónov.
Nárok na predčasný dôchodok vzniká iba vtedy, ak na dôchodky niekto prispieval 10 rokov a ten jeho by bol vyšší ako 1,2-násobok životného minima pre jednu plnoletú osobu, čo vždy od 1. júla, keď sa životné minimum zvýši, predstavuje viac korún.
Aj tým, ktorí tieto podmienky spĺňajú, štát - aj začatých - 30 dní prípadnej predčasnej penzie dôchodok skráti o pol percenta. Istú úľavu má iba ten, kto má nárok na dávku v nezamestnanosti, a nepožiada o ňu. Za čas, po ktorý by mu dávka patrila, mu dôchodok neznížia.
Takáto úprava má platiť iba do konca júla, ministerstvo to navrhuje vypustiť zo zákona.
Danko vysvetľuje, že priemerný predčasný dôchodok je vyšší ako riadny (starobný) dôchodok, čo podľa neho dokazuje, že tento inštitút "vo väčšine prípadov využívajú najmä tí, ktorí nie sú na takúto podporu odkázaní a ktorí si následne hľadajú zamestnanie". Po novom by človek najprv vyčerpal podporu a potom mohol požiadať o predčasný dôchodok.
Ekonóm Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka to charakterizuje snahou ministerstva, ako odradiť ľudí od odchodu do predčasnej penzie, čo však podľa neho nie je na škodu, vzhľadom na starnutie populácie a s tým spojené problémy.
Návrh však môže mať aj praktické pozadie. Podľa Chrena štát chce, aby ľudia namiesto skoršieho prechodu do dôchodkového poistenia zostali v systéme poistenia v nezamestnanosti, keďže toto je na tom finančne lepšie.
Odľahčiť poisťovňu ministerstvo mieni aj tým, aby požiadať o dôchodok bolo možné najviac dva razy v kalendárnom roku. Podľa Danka sa stávalo, že občania pravidelne, aj každé dva mesiace, poisťovňu požiadali o "posúdenie odchodu do predčasného dôchodku a tým ju 'testovali'", či už naň majú nárok.