Iracké mesto Samara prišlo o svoju dominantu a Irak sa ešte hlbšie ponoril do nábožensky motivovaného násilia. Jeho cieľom sa opäť stali šiiti.
Včera ráno im neznámi páchatelia zničili jeden zo štyroch najuctievanejších objektov - svätyňu al-Askaríja, známu aj ako Zlatá mešita, v ktorej sú podľa tradície pochovaní 10. a 11. imám.
O niekoľko hodín neskôr už podľa agentúr rozzúrení šiiti útočili na sunnitské mešity. Nepomohla ani nezvyčajná televízna výzva najvyššej šiitskej autority, ajatolláha Sistáního na pokoj a zachovanie nedotknuteľnosti náboženských budov, ani prísľub vlády, že nájde a potrestá páchateľov.
Tými sú muži, ktorí odzbrojili strážcov svätyne, uložili do nej dve nálože a nechali ju vybuchnúť. Podľa niektorých zdrojov v nej mohlo byť niekoľko modliacich sa moslimov. Miestne úrady to popreli a oznámili, že zatkli desiatich ľudí.
K útoku sa nikto neprihlásil, no Iračania aj vládni úradníci za organizátora útoku považujú Músu Zarkávího, šéfa irackej odnože al-Káidy. Zarkáví má za sebou niekoľko krvavých útokov na šiitske objekty, púte a duchovných. Je sunnit a šiitov, ktorí majú silné zastúpenie v súčasnom vedení Iraku, považuje za kolaborantov s Američanmi.
"Ten útok bol pokusom dotlačiť Irak k občianskej vojne," povedal televízii al-Arabíja iracký národný bezpečnostný poradca Muwafak al-Rubája.
V niektorých zmiešaných mestách to tak podľa svetových agentúr vyzeralo už včera. Výbuch vo svätyni vyhnal do ulíc tisícky irackých šiitov. Vykrikovali, že už majú dosť násilia a chcú pomstu.
"Žiadame vládu, aby všetko vyšetrila. Ak sa jej to nepodarí, nájdeme páchateľov sami a potrestáme ich," povedal agentúre AP jeden z demonštrantov v šiitskej časti Bagdadu, v Sadr City. Okolostojaci jeho slová vehementne podporili.
Hovorili aj to, že za všetko môžu Američania, lebo nedostatočne chránili svätyňu. Šiiti doteraz na útoky na ich záujmy reagovali relatívne pokojne a poslúchali svojich duchovných, ktorí ich odrádzali od odvetných útokov. Teraz by sa to mohlo definitívne zmeniť.
Útok v Samare je otvoreným atakom na šiitsku vieru. Profesor Robert Hillenbrand z edinburskej univerzity BBC povedal, že svätyňa ma nesmierny spirituálny význam pre milióny šiitskych moslimov.
Výbuch v Samare bol načasovaný tak, aby opäť skomplikoval už viac ako dva mesiace trvajúce rokovania o zostavení irackej vlády. Tie sú obeťou skupinových záujmov šiitov, sunnitov a Kurdov. Zničenie šiitskej svätyne a odvetné akcie v sunnitských mešitách len ukazujú, aké ťažké bude dohodnúť sa.
Čo povedali...
"Vyhlasujem tri dni smútku."
premiér Ibrahim Džaafárí, šiit
"Ó, vznešení ľudia Samary, mali by sme stáť ako jeden, jednotní v boji proti terorizmu. Toto je útok na moslimov."
minister vnútra Bajan Džabúr
"Ak nedokážu potrebnú bezpečnosť zaistiť bezpečnostné zložky, veriaci to dokážu s pomocou všemocného Boha."
ajatolláh Alí Sistání
"Nebudeme len odporovať a protestovať, proti tým militantom aj zakročíme. Ak iracká vláda neurobí, čo má, aby ochránila iracký ľud, urobíme to my."
šiitsky radikálny duchovný Muktada Sadr
"S prihliadnutím na históriu, kultúrny a náboženský význam tejto svätyne, je to zločin proti ľudskosti."
americký veľvyslanec Zalmay Khalilzad a generál George Casey
(reuters)