Bratislava 6.marca (TASR) - Účinnosť nového Zákonníka práce a s ním prepojených zákonov o štátnej a verejnej službe sa neodloží, začnú teda platiť v schválenom termíne od 1. apríla 2002. Sporný Zákonník práce by sa mal podľa utorkovej dohody Koaličnej rady dovtedy ešte novelizovať prostredníctvom poslaneckých noviel zákonov o štátnej a verejnej službe, ktoré sú momentálne v parlamente v druhom čítaní. TASR to dnes uviedla štátna tajomníčka rezortu práce Edit Bauerová.
Na odložení účinnosti spomínaných zákonov pracovného práva a vypracovaní komplexnej vládnej novely Zákonníka práce sa ešte v pondelok počas stretnutia najvyšších predstaviteľov tripartity dohodli zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR a premiér Mikuláš Dzurinda. Podľa E. Bauerovej je však takéto riešenie už prakticky nemožné. "Na základe našej analýzy by sa v takomto prípade muselo v skrátenom legislatívnom konaní novelizovať najmenej 10 alebo 12 ďalších právnych noriem, ktoré na tieto zákony nadväzujú. Parlament by teda do konca marca nerobil nič iné len opravoval súvisiace zákony," zdôvodnila. Hrozila by tiež možnosť znovu otvorenia sociálnych kapitol, ktoré boli s Európskou úniou uzavreté aj vďaka schváleniu zákonov, reformujúcich pracovné právo. Na základe týchto faktov dospela podľa E. Bauerovej Koaličná rada k svojmu rozhodnutiu v zásade konsenzom.
Najakútnejšie problémy v novom Zákonníku práce by mala zhrnúť expertná komisia, zložená z rezortného ministra Petra Magvašiho, podpredsedov vlády SR a sociálnych partnerov. Následne by mali byť vo forme samostatného dodatku - novely Zákonníka práce - zakomponované do poslaneckej novely zákonov o štátnej a verejnej službe, ktorú bude parlament prerokovávať v druhom čítaní na marcovej schôdzi.
Hoci Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR považuje nový Zákonník práce v schválenej podobe za dobrý a vystupovalo proti jeho novelizácii, E. Bauerová považuje prijaté kompromisné riešenie ohľadom zákonníka, ktorý sa stal predmetom ostrej kritiky zamestnávateľov aj pravicových politických strán, v danej situácii za primerané. Rezort podľa nej dohliadne na to, aby v pripravovanej novele neboli narušené európske smernice, ktoré zákonník už implementoval.
František Bruckmayer, generálny riaditeľ AZZZ, ktorá presadzovala posun účinnosti pracovných zákonov, je postupom Koaličnej rady sklamaný. "Porušila sa základná dohoda, dosiahnutá na rokovaní najvyšších predstaviteľov tripartity. Zrejme zavážili iné ako pragmatické dôvody. Asi išlo o politický obchod," reagoval.
Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR naďalej zastáva názor, že Zákonník práce by mal nadobudnúť platnosť v schválenej podobe a prípadné chyby by sa mali riešiť, až keď sa reálne objavia v praxi. Principiálne však odborári diskusiu o potrebných zmenách v expertnej komisii neodmietajú, dodal viceprezident KOZ Igor Lenský.
* san gl