Základ dane si o ne môžu znížiť aj živnostníci, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky. Štát chce takto živnostníkom stimulovať k tomu, aby si sporili na dôchodok aj po svojej línii.
Ešte minulý rok si "paušálnici" základ dane o príspevky do doplnkových dôchodkových poisťovní znížiť nemohli, hoci sa tieto príspevky s daňovou úľavou spájali aj v reklamných kampaniach. Tá sa však týkala iba živnostníkov, ktorí si viedli účtovníctvo a presne sledovali všetky svoje výdavky.
Tento rok už sú príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie, ale aj iné druhy poistenia či sporenia - napríklad poistenie v životnej poisťovni - jedným z nezdaniteľných základov dane. Živnostníci a aj všetci ostatní, ktorí vypĺňajú daňové priznania určené pre fyzické osoby, ich môžu uviesť na riadkoch 38 alebo 39 medzi nezdaniteľnými položkami, a to najviac vo výške 12-tisíc korún.
"Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie a prostriedky na účelové sporenie si môže odpočítať od základu dane aj daňovník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky," potvrdzuje Zuzana Bruteničová z ministerstva financií.
Čo treba splniť pri znížení základu daneO účelové sporenie
Za účelové sporenie sa pokladá sporenie v banke či investovanie prostredníctvom investičných spoločností, pričom dohodnutá doba platenia príspevkov je najmenej 10 rokov a daňovníkovi nie je vyplatené plnenie pred uplynutím tejto lehoty. Zároveň nesmie nastať plnenie z účelového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka.
Poistné na životné poistenie
Zmluvne dohodnutá doba poistenia musí byť rovnako najmenej 10 rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo je dohodnutá na určitú dobu, no v skutočnosti nastane najskôr po desiatich rokoch od uzatvorenia zmluvy a najskôr v čase, keď daňovník dovŕši 55 rokov
O doplnkové dôchodkové poistenie
Aj v tomto prípade musia byť splnené rovnaké podmienky, teda aspoň desať rokov sporenia a nákup doplnkového dôchodku až po dovŕšení 55. roku.
Pozor: Príspevky na jednotlivé sporenia či poistenia možno spočítavať, ale celkovo nesmie konečná suma, ktorú daňovník uvedie ako nezdaniteľnú položku do daňového priznania, presiahnuť 12-tisíc. Rovnako nie je dôležité, kedy bola zmluva o poistení či sporení uzavretá, ani či bolo celých 12-tisíc zaplatených jednorázovo či postupne po mesiacoch. Platí, že uviesť v daňovom priznaní možno príspevky zaplatené v priebehu zdaňovacieho obdobia, teda od 1. januára do 31. decembra 2005.