Ak sa živnostníkom nechce spravovať účtovníctvo, oplatí sa im zarobiť menej ako 1,5 milióna korún ročne. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Ste živnostníkom a nemáte chuť viesť si účtovníctvo? Nie je problém. Nesmiete však zarábať toľko, že z vás zákon urobí platcov dane z pridanej hodnoty.
Túto daň musia platiť podnikatelia, ktorí mali v uplynulých dvanástich mesiacoch obrat, teda tržby cez poldruha milióna korún.
Ak ste zarobili menej, nemusíte si s účtovníctvom robiť ťažkú hlavu. "Tí, ktorí nie sú platiteľmi DPH, sa môžu rozhodnúť, či si budú viesť účtovníctvo, alebo uplatňovať paušálne výdavky," povedal daňový poradca zo spoločnosti D.P.F Marcel Petras.
Fiktívne náklady podľa zákona
Paušálne výdavky sú fiktívne a zákon ich určuje ako percento z príjmov podnikateľa. "Daňovník, ktorý nie je platiteľom DPH vôbec alebo je platiteľom len časť kalendárneho roku, si môže uplatniť výdavky vo výške 25 percent z úhrnu príjmov," povedala Beáta Uhrinová z Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici. Znamená to, že od príjmov si môže podnikateľ odrátať nielen zaplatené príspevky na zdravotné a sociálne poistenie, ale aj paušálne výdavky. Týka sa to ľudí, ktorí majú príjmy z podnikania (živnostníci, roľníci, účtovníci, audítori, daňoví poradcovia, ...), inej samostatnej zárobkovej činnosti (autori podľa autorského zákona, športovci, znalci, tlmočníci,...) alebo príjmov z prenájmu.
Stačí iba krížik
Ak si podnikateľ celý rok vedie účtovníctvo, ale napokon zistí, že je preňho finančne výhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky, nemusí o tom informovať žiadne úrady. Rozhodnutie je iba na ňom. Pre výhodnejšiu alternatívu sa podnikatelia zvyčajne rozhodujú až pri podávaní daňového priznania. Paušálne výdavky si môže zvoliť aj daňovník, ktorí si po celý minulý rok viedol účtovníctvo. "Túto skutočnosť len vyznačí krížikom v daňovom priznaní typu B, a to v šiestom oddiele," dodáva Uhrinová.
Komu sa to oplatí
Pri rozhodovaní medzi účtovníctvom a paušálnymi výdavkami sú rozhodujúce peniaze. Podnikatelia sa snažia predovšetkým odviesť čo najnižšiu daň. "Výber záleží hlavne od toho, aké sú skutočné náklady na podnikanie a akú vysokú daň je ochotný zaplatiť," povedal daňový poradca Marcel Petras.
Paušálne výdavky sú výhodné najmä pre tých, ktorí nemajú veľké náklady, pretože im pomôžu znížiť daň. Sú to napríklad znalci, novinári podnikajúci podľa autorského zákona, držitelia autorských práv alebo tlmočníci. Tí si môžu v daňovom priznaní za minulý rok príjmy znížiť o 25 percent. Od januára to stúplo na 40 percent, a tak to bude pre nich ešte výhodnejšie. Nové percento si však môžu uplatniť až v roku 2007, keď budú priznávať daň za tento rok.
"U podnikateľov v poľnohospodárskej výrobe, lesníctve a vodnom hospodárstve, ktorí majú zväčša vyššie náklady, sa viac oplatí preukazovať skutočné výdavky," odporúča prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka. Paušálne výdavky sú výhodné aj pre remeselníkov, napríklad klampiarov, zámočníkov, kaderníkov či kominárov. Títo si môžu pri počítaní základu dane popri poistnom od príjmov odrátať až 60 percent.
Model výpočtu dane pri paušálnych výdavkoch
Príjmy
- 25% alebo 60 % výdavky - zaplatené poistné a príspevky = základ dane
- odpočítateľné položky = základ dane znížený o odpočítateľné položky x 0,19 = daň
- daňový bonus
- zaplatené preddavky = preplatok alebo nedoplatok
Čo zníži daň podnikateľom bez účtovníctva
paušálne výdavky: vo výške 25 alebo 60 percent z príjmu. Tieto výdavky sú alternatívou skutočných nákladov
odvody: príspevky za zdravotné a sociálne poistenie
základná odpočítateľná položka na daňovníka: 87 936 korún ročne
odpočítateľná položka na manželku/manžela: 87 936 ročne, ak manželský partner žije s daňovníkom v jednej domácnosti a nemá vlastný príjem. Ak partner má príjem, ktorý bol vlani nižší ako 87 936 korún, môže si daňovník od základu dane odrátať rozdiel medzi touto sumou a partnerovým príjmom.
úspory na penziu v treťom pilieri: daňovník si môže znížiť základ dane aj o príspevky, ktoré zaplatil do doplnkovej dôchodkovej poisťovne alebo na špeciálny produkt dlhodobého sporenia v podielových fondoch, životnej poisťovni, banke či u obchodníka s cennými papiermi. Bez ohľadu na výšku zaplatených príspevkov si môže od základu dane odrátať maximálne 12-tisíc ročne. Táto daňová úľava má dve podmienky: šetrenie trvá minimálne desať rokov a daňovník bude penziu z tretieho piliera čerpať až po dovŕšení 55 rokov.
daňový bonus na dieťa mesačne 400 korún do augusta 2005. Zvyšné štyri mesiace minulého roku to bolo 450 korún. Spolu to bolo päťtisíc korún za celý rok. O túto sumu si daňovník - rodič (iba jeden z partnerov) môže znížiť daň na každé jedno dieťa.
Kto si môže uplatňovať 60-percentné výdavky
zámočníci nástrojári kovoobrábači galvanizátori kovov smaltovači opravári pracovných strojov opravári cestných motorových vozidiel opravári karosérií výrobcovia a opravári protetických výrobkov výrobcovia a opravári ortopedickej obuvi hodinári kamenári mäsiari a údenári výrobcovia piva a sladu výrobcovia mliečnych výrobkov výrobcovia pekárskych a cukrárskych výrobkov kožušníci stolári zlatníci a klenotníci polygrafi murári tesári pokrývači klampiari izolatéri vodoinštalatéri a kúrenári inštalatéri a opravári chladiarenských zariadení podlahári plynoinštalatéri kachliari holiči a kaderníci kozmetici prevádzkovatelia pohostinstiev kominári FOTO