, vl. m. Jozef Cíger. Spočiatku pôsobil ako učiteľ a v r. 1933 sa stal tajomníkom Matice slovenskej (MS). Redigoval časopis Slniečko a od r. 1940 bol správcom MS, z ktorej vybudoval vrcholnú národnú inštitúciu. Počas SNP bol zatknutý. Po vojne emigroval a zvyšok života žil v Argentíne. Pracoval v Slovenskom kultúrnom spolku v Argentíne, v r. 1956 sa stal predsedom Slovenskej národnej rady v zahraničí a bol čestným predsedom Spolku slovenských spisovateľov a umelcov. Podieľal sa na založení Zahraničnej Matice slovenskej. Jeho prvými knihami sú realistické zbierky poviedok: U nás, Domov a Medové srdce. Za najlepšie romány sú považované Chlieb a Jozef Mak. V románoch Pisár Gráč a Andreas Búr Majster sa do popredia dostala téma osamotenej ľudskej osobnosti. Jeho najproblematickejším románom je Svet na Trasovisku, ktorý napísal v emigrácii, na Slovensku bol tabuizovaný a k čitateľovi sa dostal až začiatkom 90. rokov. Venoval sa tiež tvorbe pre deti a mládež: Smelý Zajko, Brondove rozprávky, Budkáčik a Dubkáčik. Zomrel 13. júla 1960 v meste Luján v Argentíne.
1903 - narodil sa český novinár Julius Fučík. Bol členom KSČ, počas 2. sv. vojny činný v komunistickom odboji. V r. 1942 ho zatkli a 8. septembra 1943 popravili. Autor reportáží o ZSSR: V krajine, kde zajtra už znamená včera. Vo väzení na Pankráci vznikla autobiografická próza Reportáž psaná na oprátce. Jej text bol z ideologických dôvodov dodatočne upravený, v r. 1995 vyšlo vydanie pôvodnej neskrátenej verzie.
1913 - v Košiciach sa narodil právnik a profesor na VŠMU Ján Ladislav Kalina, pôvodne Ladislav Schwarz. Humorista, scenárista a filmový teoretik. Bol umeleckým šéfom Slovenského filmu v Bratislave, dramaturgom v Tatrarevue. Na VŠMU v Bratislave bol vedúcim Katedry filmovej a televíznej dramaturgie. Autor satirických scénok, kníh Svet kabaretu, Tisíc a jeden vtip a i., autobiografie Obzri sa s úsmevom a Zavinili to Židia a bicyklisti - Autografománia. V r. 1972 ho odsúdili na dva roky väzenia, v r. 1978 emigroval do NSR. Zomrel v Mníchove 3. februára 1981.
1932 - v Banskej Štiavnici sa narodil prozaik Anton Hykisch. Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. Bol redaktorom, neskôr riaditeľom v Mladých letách, v r. 1990-92 poslancom, 1993-97 veľvyslancom SR v Kanade. Predstaviteľ Generácie 56. Debutoval v r. 1959 románom Krok do neznáma, ktorý bol zošrotovaný a znovu vyšiel v r. 1963. Ďalšie diela: novela Naďa, romány Sen vchádza do stanice, Námestie v Mähringu, Vzťahy, Túžba, Atómové leto. Napísal sci-fi poviedky Dobre utajený mozog, Obrana tajomstiev, knihu pre deti Kamarát Čipko, historické prózy Čas majstrov a Milujte kráľovnú. Autor cestopisov a detektívok.
1942 - v Rio de Janeiro spáchal spolu s manželkou samovraždu rakúsky prozaik, esejista, životopisec, dramatik a lyrik Stefan Zweig. Samovražda bola protestom proti duchovnému ničeniu Európy. V r. 1938 emigroval do Veľkej Británie, v r. 1941 do Brazílie. Jeho románové biografie Romain Rolland, Joseph Fouché, Mária Antoinetta, Mária Stuartovna, Triumf a tragika Erasma Rotterdamského, Magellan, Amerigo, Balzac, sú založené na hlbokom výskume, podobne historická kniha Hviezdne hodiny ľudstva. Autor románu Netrpezlivosť srdca a noviel Amok, Zmätok citov. Šachová novela je protestom proti fašizmu. Narodil sa 28. novembra 1881.
1945 - zomrel ruský prozaik Alexej Nikolajevič Tolstoj. Autor poviedok zo života dedinskej šľachty: cyklus Zavolžie, satirických románov Nevzorovove dobrodružstvá, trilógie Krížová cesta o osude ruskej inteligencie počas októbrovej revolúcie a nedokončeného historického románu Peter I. Pokúsil sa i o vedecko-fantastický žáner v románoch Aelita a Lúče inžiniera Garina. Napísal autobiografickú novelu Nikitove detstvo a knižku pre deti Zlatý kľúčik. Narodil sa 10. januára 1883.