BRATISLAVA - Vtáčia chrípka je zrejme už aj u nás. Štátny veterinárny ústav vo Zvolene v pondelok večer vyslovil podozrenie, že potápača bieleho, ktorého našli v areáli Slovnaftu v Bratislave, a sokola sťahovavého z Gabčíkova usmrtil vírus vtáčej chrípky.
Zatiaľ nie je isté, či ide o nebezpečený typ H5N1, na ktorý v Ázii už umrelo viac ako 80 ľudí a ktorý bol potvrdený v siedmich európskych krajinách. Či sa podozrenie potvrdilo, povie ústav v piatok naobed. Vzorky z mŕtvych vtákov poslali naši veterinári na potvrdenie aj do Londýna, o náleze už informovali Európsku komisiu.
Veterinári upozorňujú, že ľudia by sa nemali mŕtvych vtákov dotýkať.
Územia do okruhu desať kilometrov od miest nálezu vyhlásilo ministerstvo pôdohospodárstva za pásma ochrany a dohľadu. Veterinári v nich kontrolujú chovy hydiny, ministerstvo z nich zakázalo vyvážať hydinu a vajcia.
Na cestách do Gabčíkova odvčera rána hliadkujú policajti s veterinármi, zastavujú každé auto a kontrolujú, či ľudia neprevevážajú hydinu. Sprísnený režim bude platiť do odvolania. Monitoring voľne žijúcich vtákov, ale aj chovov hydiny zintenzívnili po včerajšku aj v Košickom kraji.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon si myslí, že vtáčia chrípka u nás zostane veterinárnym problémom. Poukázal na to, že v Európe sa zatiaľ nepreniesla z divoko žijúceho vtáctva na hydinu a ani na ľudí.
Svetová zdravotnícka organizácia už vlani vyzvala vlády, aby si pre prípad možnej pandémie vtáčej chrípky urobili zásoby antivirotík, odporučila 10- až 40-percentné pokrytie potrieb populácie danej krajiny. Na Slovensku je dnes k dispozícii 29 000 balení kapsúl tamiflu a 2800 balení práškového inhalátora relenza. Podľa odborníkov tieto dva lieky - antivirotiká by mohli byť na 70 percent účinné v prevencii a dokonca aj v liečbe vtáčej chrípky. Odôvodňujú to tým, že vírus vtáčej chrípky je podtypom chrípkového vírusu A.
Od polovice februára na Slovensku klesá aj cena hydinového mäsa, jeho konzumácia však nie je v prípade dobrej úpravy nebezpečná.
Autor: dro