Vladimír Špidla povzbudzuje Európanov v cestovaní za prácou. Hovorí, že je to prospešné pre hospodárstvo spoločenstva, ale aj pre samotných ľudí. FOTO - ČTK
BRUSEL - Sloboda pohybu pracovníkov v Európskej únii je zatiaľ skôr fikciou. Dôvodom nie sú len reštrikcie niektorých krajín obávajúcich sa otvoriť svoje pracovné trhy. Európania sa skrátka neradi sťahujú za prácou.
Zamestnanci ostávajú doma
V inej členskej krajine dnes pracujú len dve percentá obyvateľov a tento podiel sa za posledných 30 rokov zásadne nemení. Podľa európskeho komisára pre zamestnanosť Vladimíra Špidlu je to zúfalo málo, pretože Európa prechádza obdobím, keď potrebuje povzbudiť ekonomický rast. Pre niektoré ekonomiky je pri tom kľúčový práve prísun zahraničných pracovníkov.
Sloboda pohybu je pritom podľa prieskumov symbolom Európy až pre 53 percent jej obyvateľov. Väčšina z nich sa však obáva, že sa v cudzej krajine nedohovorí, stratí priateľov či kontakty s rodinou. "Treba obyvateľom Európskej únie jasne ukázať, že sťahovanie za prácou je pre nich prospešné," vyhlásil Špidla.
Noví Európania sa nikam nehrnú
"Cestovanie za prácou prinesie ľuďom nové poznatky, naučia sa jazyk. Máme 18 miliónov nezamestnaných a pritom práca v únii je," poznamenal rakúsky minister sociálnych vecí Martin Bartenstein, ktorého krajina momentálne únii predsedá. Na druhej strane, práve Rakúsko podobne ako Nemecko svoj pracovný trh celkom neotvorilo a ponechalo si prechodné ochranné obdobie pre pracovníkov zo zahraničia. "Naša situácia je iná ako inde v Európe. Rakúsko hraničí s euronováčikmi a vývoj na našom pracovnom trhu nie je príliš optimistický. Nezamestnanosť je síce nízka, ale začína stúpať," obhajoval sa minister.
Zatiaľ čo za prácou v zahraničí by bolo v prípade straty zamestnania ochotných vycestovať v priemere sedem z desiatich Francúzov, Poliakov, Holanďanov či Švédov, Stredoeurópania sú zdržanlivejší. V rámci svojej rodnej krajiny je podľa Špidlovho prieskumu ochotná pristúpiť na zmenu pracoviska len polovica Slovákov a Čechov. Ochota je ešte nižšia, ak by mali zmeniť krajinu pôsobenia. Urobilo by to len 36 percent Slovákov a 28 percent Čechov, zatiaľ čo európsky priemer je 37 percent.
Milión voľných miest
V snahe zmeniť povedomie Európanov komisia vyhlásila takzvaný rok mobility. Zmodernizovala svoj internetový server Eures a na adrese http://europa.eu.int/eures/home.jsp?lang=sk tak ponúka milión voľných pracovných miest po celej únii.
Priemerný Európan nerád mení svoju profesiu. V jednom zamestnaní zostáva viac ako desať rokov, pričom priemerný Američan v práci vydrží 6,5 roka. "Európa by sa mala rozhýbať," uzatvára Špidla.