Umelý kopec je pozostatkom starej technológie výroby hliníka a patrí medzi najväčšie historické ekologické záťaže na Slovensku.
S rekultiváciou skládky sa začalo už pred niekoľkými rokmi a minulý rok práce pokračovali kľúčovým riešením - likvidáciou silno alkalickej vody. Podľa Jána Klimku, riaditeľa hlinikárne ZSNP zodpovedného za služby, sa do konca minulého roka zo skládky odčerpalo a spracovalo asi 147-tisíc kubických metrov alkalickej vody.
"V januári sme skončili projekt zvýšenia kapacity spracovania vody zo skládky inštaláciou novej technológie. Celková ročná kapacita tak môže dosiahnuť až 200 kubických metrov vody," povedal Klimka.
Do roku 2012 sa má kalové pole zazelenať. V krátkom čase sa má uskutočniť tender na generálneho dodávateľa a čaká sa aj na pestovateľský veľkopokus na kalovom poli. Rastliny sa nebudú vysádzať do materiálu, ktorý tvorí skládku, ale vytvoria sa tu špeciálne krycie vrstvy, aby mali rastliny optimálne podmienky na rast. O zazelenení skládky sa uvažovalo už pred rokmi, no všetky rastliny sa v existujúcom podloží chytali iba veľmi ťažko. Pri riešení súčasného projektu fabrika spolupracuje s vysokoškolskými pracoviskami a vedeckými ústavmi doma i v zahraničí. (eta)
Aká veľká je skládka
Kalové pole je vysoké takmer 45 metrov a zaberá rozlohu takmer 45 hektárov. Skládku tvorí 9 - 10 miliónov ton kalu, ktorý sem naviezli z dnes už neexistujúcej výroby hliníka z bauxitu. Výroba touto technológiou sa skončila pred desiatimi rokmi. Vnútri skládky je približne milión kubíkov alkalickej vody. V roku 1999 vybudovali pod skládkou podzemnú tesniacu stenu, ktorá zabraňuje prieniku vôd do podložia. (eta)